Ponedeljek,
1. 5. 2023,
18.43

Osveženo pred

1 leto, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,94

1

Natisni članek

Natisni članek

atentat Bolgarija

Ponedeljek, 1. 5. 2023, 18.43

1 leto, 6 mesecev

V Bolgariji poskus atentata na visokega uradnika?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,94

1

Konvoj, policija, vladni konvoj | Foto Shutterstock

Foto: Shutterstock

Konvoj, v katerem se je peljal bolgarski generalni državni tožilec Ivan Gešev, je bil danes po navedbah oblasti tarča napada. Ko je bil konvoj avtomobilov okrog 11.30 po lokalnem času na poti v Sofijo, je ob cesti odjeknila močna eksplozija. Poškodovanih ni bilo, tožilstvo pa navaja, da je šlo za "poskus atentata".

Eksplozivno sredstvo je bilo enakovredno eksplozivu TNT, poleg tega pa je vsebovalo kovinske delce, je novinarjem povedal namestnik Geševa, Borislav Sarafov. Natančno zvrst eksploziva sicer še ugotavljajo, je pa tožilstvo že sprožilo teroristično preiskavo incidenta.

"To je bil profesionalno pripravljen napad in očitno tudi dobro izveden," je dejal Sarafov in dodal, da so jo Gešev in njegova družina brez poškodb odnesli le po sreči. Prepričan je, da je bil generalni državni tožilec tarča poskusa umora, ne le zastraševanja.

Gešev je generalni državni tožilec postal leta 2019, še v času tretjega in doslej zadnjega mandata tedanjega premierja Bojka Borisova. Njegovi nasprotniki in protestniki, ki so se na ulice v znak protesta proti domnevni korupciji množično zgrinjali leta 2020, so pozivali tudi k odstopu Geševa.

Protest proti vnovičnemu mandatu Geševa leta 2019. | Foto: Wikimedia Commons / Spiritia Protest proti vnovičnemu mandatu Geševa leta 2019. Foto: Wikimedia Commons / Spiritia

Med drugim je bil deležen obtožb, da ščiti tiste na oblasti in spodkopava prizadevanja za razkrivanje in kaznovanje korupcije.

Množični protesti so sicer takrat prinesli konec dolgoletnemu vladanju Borisova, a se je država nato ujela v spiralo ponavljajočih se volitev. Tudi danes Bolgarija ostaja razdeljena, saj že pete volitve v dveh letih v začetku aprila niso prinesle jasnega rezultata in izhoda iz politične slepe ulice.