Ponedeljek,
30. 11. 2015,
20.03

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

sojenje

Ponedeljek, 30. 11. 2015, 20.03

8 let, 7 mesecev

V Baltimoru prvo sojenje policistom zaradi smrti temnopoltega osumljenca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
V ameriškem Baltimoru se je danes začel prvi od skupaj šestih sodnih procesov proti policistom, ki so bili vpleteni v aretacijo in smrt 25-letnega temnopoltega Freddieja Grayja 12. aprila lani.

Grayja so policisti vrgli vklenjenega v policijsko vozilo, kjer ga je premetavalo, pri tem pa je utrpel hudo poškodbo hrbtenice, zaradi česar je teden dni kasneje umrl.

Grayjeva smrt sprožila proteste Njegova smrt je sprožila proteste, demonstracije, nemire in nasilje po mestu, privedla do zamenjave v vrhu policije, mesto pa je družini pokojnega odobrilo 6,4 milijona dolarjev odškodnine brez priznanja krivde ali odgovornosti za smrt.

Zaradi protestov in na splošno napetega ozračja po ZDA zaradi številnih primerov policijskega nasilja proti neoboroženim temnopoltim osumljencem je tožilstvo Baltimora proti vsem vpletenim policistom vložilo obtožnice.

Obramba za vsakega posebej zahteva, da se jim sodi izven mesta, ki ima velik delež temnopoltega prebivalstva, vendar pa je sodnik Barry Williams zahtevo za policista Williama Porterja, ki je prvi na vrsti, zavrnil.

Za vsakega od šestih policistov posebno sojenje Odvetniki bi sojenje preselili nekam v predmestja, kjer bodo imeli na izbiro večinoma le bele porotnike. Tožilci pa želijo sojenje v mestu, kjer bo več temnopoltih porotnikov in s tem manj možnosti za nove proteste zaradi nepoštenega sistema.

Izbira porote bo dolgotrajen proces, saj bosta obe strani želeli izločiti vsakega, ki bo pokazal pristranskost. Čeprav tega ne bo nihče javno priznal, pa je jasno, da bo z večjim številom temnopoltih porotnikov večja možnost za obsodbo, po kateri potem Porterju grozi najmanj deset let zapora. Velja tudi obratno.

Sodnik Willias je za vsakega od šestih policistov določil posebno sojenje, kar s političnega vidika pomeni manj eksplozivnosti v primeru, da pride do oprostilne sodbe.

Izkušnje z letom 1992, ko je porota v Los Angelesu oprala krivde policiste, ki so pred kamerami pretepli Rodneyja Kinga, so še vedno žive. V mestu so izbruhnili nemiri, ki so trajali teden dni, v njih je umrlo 53 ljudi, ranjenih jih je bilo 2000, materialna škoda je bila ogromna, policija pa je aretirala 11 tisoč ljudi.