Aleš Žužek

Petek,
27. 9. 2013,
11.37

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Avstrija volitve

Petek, 27. 9. 2013, 11.37

8 let, 7 mesecev

"Upam, da bomo Slovenci spet dobili poslanca v avstrijskem parlamentu"

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V nedeljo Avstrijce čakajo parlamentarne volitve. Upravitelj Knafljevega doma na Dunaju Anton Levstek pričakuje, da bo na oblasti ostala rdeče-črna velika koalicija.

V nedeljo se bo na avstrijskih parlamentarnih volitvah za glasove volivcev pomerilo devet strank, šest parlamentarnih in tri zunajparlamentarne. V naši severni sosedi je trenutno na oblasti velika koalicija med socialdemokrati (SPÖ) in ljudsko stranko (ÖVP). Kaj pa po volitvah?

Najverjetnejše je nadaljevanje rdeče-črne koalicije Anton Levstek, upravnik Knafljevega doma in študentskega doma Korotan na Dunaju, ne verjame, da bo kakšna stranka dosegla absolutno zmago, zato bo potrebna koalicija. Socialdemokratska stranka, ki jo vodi zdajšnji kancler Werner Faymann, in ljudska stranka Michaela Spindeleggerja sta najverjetnejša koalicijska partnerja tudi za prihodnjih pet let.

"Krizo, ki je zadnja leta prizadela Evropo, je Avstrija dobro prebrodila tudi zaradi dokaj dobre koalicije, ki je izpolnila okoli 70 odstotkov vseh obljub in nalog," je prepričan Levstek. Teoretično je mogoča tudi koalicija med ljudsko in svobodnjaško stranko (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheja, vendar je malo verjetna zaradi stališč svobodnjakov do tujcev. Teoretično je tudi mogoča koalicija med ljudsko, svobodnjaško in stranko avstrijsko-kanadskega poslovneža Franka Stronacha. Kljub temu Levstek meni, da bi ljudska stranka še najraje sklenila koalicijo s socialdemokrati.

Če bi socialdemokrati dobili toliko glasov, da bi potrebovali podporo le še ene manjše stranke, bi bila mogoča tudi koalicija med socialdemokrati in Zelenimi, takšna koalicija na primer že vlada na deželni ravni v avstrijski prestolnici. Levstek pa opozarja, da so Zeleni začeli že malce pretiravati z ekološkimi temami, tako so šli predaleč pri urejanju prometa na Dunaju, zato domneva, da bi tudi socialdemokrati najraje šli v koalicijo z ljudsko stranko.

Glavne teme: davki, nezaposlenost mladih, stečaji podjetij, tujci, ekologija … Katere so bile glavne teme v predvolilnem obdobju? Skoraj večna tema, ki se pojavlja v vseh predvolilnih debatah, so davki – jih dvigniti ali znižati? Druga pereča tema je zaposlovanje. Avstrija ima sicer nizko brezposelnost, težava pa je velika nezaposlenost mladih, tudi visokošolsko izobraženih. To je težava, ki jo skuša Avstrija zelo načrtno reševati, poudarja Levstek. Debatira se tudi glede velikih podjetij, ki so šla v stečaj, na primer gradbeno podjetje Alpine Bau. Tudi to so teme, ki nakazujejo, da avstrijska politika zna reševati težave, pravi Levstek. Potem so tukaj še priljubljene teme posameznih strank. Strachejeva priljubljena tema je integracija tujcev, ki pa je demagoška tema, saj Avstrija potrebuje priseljence, tudi integracija tujcev poteka relativno dobro. Zeleni imajo tudi svojevrstno demagoško temo, in sicer onesnaževanje okolja. Po Levstkovem mnenju so se Zeleni že malo izpeli, saj ljudi pri naravovarstvenih temah ne zanima več demagoški pristop.

Za Zavezništvo za Avstrijo (BZÖ), stranko oranžnih, so tako kot za svobodnjake priljubljena tema integracija tujcev in vprašanje istospolnih partnerstev. Pred volitvami stavijo tudi na podporo t. i. družinam patchwork, tj. družinam, ki jih sestavljajo partnerji, ki imajo otroke iz prejšnjih partnerstev. Obe veliki stranki, socialdemokrati in ljudska stranka, imajo svoje močne volilne baze. Socialdemokrati imajo za sabo delavske sindikate in upokojence, ljudska pa kmete in majhne podjetnike. Slovenci niso več "na udaru", glavna tema na Koroškem gospodarska kriza Kaj od teh volitev pričakujejo koroški Slovenci? Pričakujejo, da v ospredju ne bodo več teme, ki jih je podpihoval pokojni koroški deželni glavar Jörg Haider, tj. da koroški Slovenci niso pravi Avstrijci, da ima slovenska manjšina preveč pravic itn., pojasnjuje Levstek, ki ugotavlja, da se te teme umikajo in da so na Koroškem zdaj bolj pereče gospodarske teme, na primer reševanje propadle banke Hypo. Kot opozarja Levstek, je Koroška edina avstrijska dežela, ki je v hudi krizi: "Če je kje v Avstriji vidna kriza, potem je to na Koroškem."

Na avstrijskih volitvah kandidirajo tudi koroški Slovenci, in sicer na listah različnih strank. Levstek upa, da bodo Slovenci spet dobili poslanca na Dunaju. Pred leti je bil tako dva mandata avstrijski poslanec koroški Slovenec Karel Smolle.