Sreda, 13. 2. 2013, 15.24
8 let, 7 mesecev
Umori iz časti tudi v Nemčiji
Pred okrožnim sodiščem v Detmoldu na klopi za obdolžene sedi 53-letni Fendi O., ki je obtožen, da je skupaj s svojimi petimi otroki, štirimi sinovi in hčerko, ubil svojo takrat 18-letno hčerko. Za umor svoje sestre Azre je bilo že obsojenih vseh pet otrok, zdaj je na vrsti še oče. Če bo spoznan za krivega, mu grozi dosmrtni zapor. Kurd po narodnosti je nasprotoval, da se je njegova hčerka videvala z nemškim fantom. Kot pripadnica verske skupnosti jezidov bi se lahko videvala le z jezidom. Ko dekle ni hotelo prekiniti zveze, so jo novembra 2011 ubili člani njene družine.
Mnogi nemški mediji so tedaj pisali, da gre za t. i. umor iz časti, ker tako žrtev kot zločinci prihajajo iz konservativnega islamskega okolja. Profesor Milad Karim, strokovnjak za islam na univerzi v Munstru, pa trdi, da umori iz časti niso povezani z religijo, temveč izključno in samo s konservativno kulturo. V takšnih okoljih želijo člani družine na vsak način ohraniti ugled. Kot pravi, se to dogaja tako v Španiji, Italiji kot tudi v Afganistanu, Pakistanu ali Turčiji. "Islam nima nobene zveze s tem, saj je teološki temelj islama to, da je življenje sveto in ga je treba ohraniti," je za Deutche Welle zatrdil profesor.
Odvetnica Gulzen Celebi, ki pred sodiščem pogosto zastopa muslimanske ženske, ki so žrtve nasilja, je prepričana, da so tako nasilje nad ženskami kot umori iz časti posledica trde patriarhalne družbe, v kateri ženske živijo znotraj tradicionalnih struktur, iz katerih se bojijo izstopiti. "Zato je pomembno, da ženskam pojasnimo možnosti, ki jih imajo v zahodni družbi. Treba pa je razumeti tudi ustroj patriarhalne družine, da bi jim lahko pomagali," meni.