Torek,
28. 4. 2020,
12.33

Osveženo pred

4 leta, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,86

2

Natisni članek

Natisni članek

Koronavirus virus raziskava

Torek, 28. 4. 2020, 12.33

4 leta, 7 mesecev

Zapletena uganka, ki je znanstvenikom še ni uspelo razvozlati

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,86

2

Koronavirus | Foto Getty Images

Foto: Getty Images

Kitajski znanstveniki so v nedavno objavljenem članku v reviji Natural Research objavili študijo, v kateri navajajo, da se delčki novega koronavirusa zadržujejo tudi v ozračju. Še vedno pa ni znano, ali se lahko virus prenaša tudi po zraku.

Infekcijska koronavirus
Novice Koronavirus v Sloveniji: še šest okužb in ena smrt

Študija, ki so jo izvedli kitajski znanstveniki v mestu Wuhan, kaže na to, da se lahko novi koronavirus zadržuje v ozračju prenatrpanih prostorov ali prostorov, ki nimajo zagotovljenega dobrega sistema prezračevanja, piše spletna stran Bloomberg.

Ni dokazano, da bi se virus prenašal po zraku

Za zdaj sicer velja prepričanje, da se novi koronavirus, imenovan tudi sars-cov-2, prenaša kapljično. Še naprej pa ostaja predmet strokovne razprave možnost, ali bi se lahko virus prenašal tudi po zraku.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sicer v preteklosti objavila rezultate študije, v kateri je bilo zajetih 75 tisoč primerov okužb iz Kitajske. V njej niso ugotovili, da bi se virus prenašal po ozračju. 

Pri dihanju, govorjenju, kašljanju in kihanju proizvajamo dve vrsti kapljic. | Foto: Getty Images Pri dihanju, govorjenju, kašljanju in kihanju proizvajamo dve vrsti kapljic. Foto: Getty Images

Sicer pa ljudje v svojih vsakodnevnih aktivnostih proizvajamo dve vrsti kapljic - tekoče in aerosolne. Obe vrsti nastaneta z dihanjem, kašljanjem, kihanjem ali govorjenjem. Večje tekoče kapljice se, preden izhlapijo, spustijo na tla oziroma druge površine in lahko postanejo vir okužb za tiste, ki pridejo v stik z onesnaženimi površinami, ni pa še jasno, kako pomembna je ta pot prenosa. Aerosolni delci pa so v primerjavi s kapljičnimi lažji, v ozračju lahko ostanejo tudi po več ur.

Da bi dognali, ali so lahko tudi aerosolni delci vir okužb, so kitajski strokovnjaki pod vodstvom znanstvenika na Wuhanski univerzi Ke Lana na območjih dveh wuhanskih bolnišnic, kjer so se zdravili okuženi z novim koronavirusom, postavili tako imenovane aerosolne pasti.

Novice Nenavaden simptom, ki kaže, da imate koronavirus

Največ aerosolnih delcev v prostorih, kjer zdravstveno osebje menja zaščitno opremo

Kot navajajo v študiji, so manjšo količino aerosolnih delcev zaznali v supermarketih in stanovanjskih stavbah. Večjo vsebnost aerosolov je bilo odkritih v sanitarnih prostorih in prostorih, kjer je pretočnost množice ljudi večja, kot so na primer bolnišnični oddelki.

Posebno velike koncentracije delcev pa so znanstveniki zaznali v bolnišničnih prostorih, kjer medicinsko osebje menja zaščitno opremo, kar pomeni, da so se virusni delci z mask, rokavic in kombinezonov prenesli naprej v ozračje. 

Največ aerosolnih delcev novega koronavirusa so znanstveniki zaznali v prostorih, kjer se menja zaščitna oprema. | Foto: Getty Images Največ aerosolnih delcev novega koronavirusa so znanstveniki zaznali v prostorih, kjer se menja zaščitna oprema. Foto: Getty Images

Čeprav še vedno ostaja odprto glavno vprašanje, ali se lahko novi koronavirus prenaša po zraku, pa ugotovitve omenjene raziskave kažejo na pomembnost rednega prezračevanja zaprtih prostorov, ustrezne higienske oskrbe sanitarij in izogibanje preveliki množici, še piše Bloomberg. 

Oktoberfest 2018
Trendi Koronavirus odnesel tudi letošnji Oktoberfest #video