Sreda,
15. 10. 2014,
17.24

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Turčija

Sreda, 15. 10. 2014, 17.24

8 let, 7 mesecev

Turški geji žrtve umorov iz časti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Turčiji je bilo samo v zadnjih dveh mesecih več kot 20 homofobnih napadov, eden se je končal z umorom.

V Turčiji homoseksualnost ni prepovedana, ni pa splošno sprejeta. V velikih mestih, predvsem v Istanbulu, kjer so prevladujoče sekularne družbene vrednote, sicer vsako leto organizirajo parado ponosa, prav tako je razvita scena LGBT, na tem področju delujejo nevladne organizacije. Toda to še ne pomeni, da so geji v Turčiji sprejeti.

To sta na svoji koži občutila Ekin in Emrulah, moška v dvajsetih, ki sta se kot par neformalno poročila. Uradno seveda poroke med istospolno usmerjenimi niso dovoljene. Septembra sta v LGBT časopisu KaosGL napovedala, da se bosta poročila, ker si to želita. Kot sta zatrdila, svojo ljubezen izkazujeta tudi v javnosti, za njuno razmerje vesta obe družini in do zdaj naj ne bi imela še nobenih težav zaradi homofobije. Res pa je, da je Ekin zatrdil, da njegova družina to sprejema, ker so mnenja, da gre za prehodno obdobje in da se bo na koncu poročil z žensko in imel otroke.

Po poroki grožnje s smrtjo V začetku septembra sta tako na jahti v Bosporju v prisotnosti prijateljev in nekaterih članov družine dahnila neformalni da. S tem pa se je začela njuna nočna mora. Ko je bila novica o poroki objavljena v medijih, so jima začeli groziti, tudi s smrtjo. Kot je dejal Emrulah za turški časopis Hurrijet, so mu s smrtjo grozili celo lastni bratje. "Lastnik hiše, ki sva jo najemala, nama je dejal, da se morava nemudoma izseliti. Prav tako so me odpustili v službi. Ker je Ekin še študent, sva zdaj brezdomca in brez dohodkov," je dejal.

Ekinu so grozili na Facebooku, boji se hoditi na predavanja. Predvsem mu grozijo ljudje iz domačega kraja, Antakaja, češ da je umazal ime kraja. A kot trdita, je vse, kar sta hotela, podreti tabu, zdaj pa želita le, da ju pustijo pri miru. Najbolj se bojita, da se bodo proti njima dokončno obrnili člani družine in ju bodo bratje umorili iz časti.

"Sunitska, heteroseksualna in bela država" Primer "poročenega" para verjetno najbolje kaže na odnos turške družbe do homoseksualnosti. Kot je za Al Monitor dejala odvetnica Rozerin Seda Kip, ki je pred sodiščem zastopala že številne člane LBGT-skupnosti, si turška oblat in družba želita, da bi bila Turčija "sunitska, heteroseksualna in bela država".

Kot pravi, trenutno istospolne poroke sploh še niso na seznamu želja LGBT-skupnosti v Turčiji, saj se je homofobija v zadnjem obdobju še boj razmahnila in si geji želijo predvsem temeljnih človekovih pravic, kot je varnost. Samo v zadnjih dveh mesecih se je zgodilo 25 napadov na homoseksualce, od tega en umor. Še posebno skrb zbujajoče je, da je med napadi na geje veliko napadov znotraj družine in da niso redki niti umori iz časti.

Umori iz časti pogostejši na vzhodu Najodmevnejši umor iz časti se je zgodil leta 2008, ko so pred kavarno v Istanbulu ustrelili 26-letnega študenta Ahmeta Yildiza, ki je leto poprej Turčijo predstavljal na gejevskih olimpijskih igrah. Za umor so obtožili njegovega očeta, a je ta pobegnil v Rusijo, tako da mu še vedno niso sodili. O primeru so posneli film, ki naj bi turški družbi pomagal odpreti oči.

Julija 2012 so oče in strica s 14 naboji ustrelili 17-letnega Rosina Ciceka, ki je pred tem družini priznal, da je homoseksualec. Napadalce so nemudoma aretirali in jih obsodili zaradi zločina iz sovraštva zaradi žrtvine spolne usmeritve, vsem trem pa dosodili dosmrtni zapor.

Letos pa je v Diyarbakirju na vzhodu Turčije najstnik v spremstvu odvetnika prišel na policijsko postajo ter prijavil, da so ga bratje in oče poskušali umoriti, ker je homoseksualec. Nekako jim je pobegnil, zdaj pa se boji za svoje življenje.

Homofobijo podpihujejo tudi politiki Kot pravijo, je največ homofobnih izpadov na konservativnem jugovzhodu države. Homofobijo pa podpihujejo tudi politične stranke. Kurdska islamistična stranka Huda-Par je na primer leta 2013 v tiskovnem sporočilu zapisala, da bodo "vsi, ki med Kurdi promovirajo to duševno bolezen in perverzijo pod prevezo, da gre za svobodo, plačali visoko ceno".

Turško gejevsko skupnost miri le eno dejstvo: da imajo v primerjavi z drugimi muslimanskimi državami kljub vsemu malo več varnosti. "Življenje gejev v Turčiji je najmanj desetkrat boljše od tistih, ki živijo v Iranu, Savdski Arabiji ali Iraku," je opozorila odvetnica Rozerin Seda Kip.