Petek,
10. 10. 2014,
11.09

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Alenka Bratušek

Petek, 10. 10. 2014, 11.09

8 let, 7 mesecev

Tuji mediji: Slovenija skuša omiliti blamažo Alenke Bratušek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Slovenija išče poti, kako omiliti blamažo po padcu komisarske kandidatke Alenke Bratušek, piše danes avstrijski Der Standard.

Alenki Bratušek se ne bo lahko vrniti v domovino, ugotavlja Der Standard in navaja besede slovenskega politologa Marka Lovca, da je praktično cela država proti njej kot komisarki, "od poslancev in najvišjih diplomatov do čistilk v Bruslju - vsi želijo njeno kri".

"Čakali so kot lačni volkovi O tem, kdo bi jo lahko zamenjal, krožijo štiri imena. Tanja Fajon je bila že med predlaganimi. Znova se govori o dosedanjem komisarju Janezu Potočniku. Pojavlja pa se tudi Romana Jordan. Možno je sicer, da so ta imena v javnost spravili kar sami. "Kot lačni volkovi so čakali in storili vse, da bi Bratuškovi spodletelo, saj so se videli kot alternativa," je za avstrijski dnevnik ocenil Lovec.

Fajonova ima pomanjkljivost, ker liberalci ne želijo, da bi socialisti dobili še en položaj. Potočnik ima problem, ker ni ženska. Jordanova pa je konservativka in zagovornica jedrske energije. Ob tem se pojavlja še četrto ime, navaja časnik, ki piše, da bi lahko nova vlada Mira Cerarja predlagala Violeto Bulc, sedanjo ministrico za regionalni razvoj, strateške projekte in kohezijsko politiko. Kot liberalka bi izpolnila predpogoje prihodnjega predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja.

A vse skupaj je "velik poraz za Cerarja", je za časnik še dejal Lovec. Pustil se je pregovoriti Junckerju, da soglaša z Bratuškovo, če bo Slovenija dobila pomemben položaj. "Zdaj, ko Bratuškove ni več, pa se lahko zgodi, da bomo dobili zgolj ostanke," je še dodal Lovec za Der Standard.

Bratuškova je sicer v času, ko je vodila vlado, veljala tudi za levičarko, ne le zgolj za liberalko, še piše Der Standard.

Sedem grehov Alenke Bratušek Bruseljski tednik European Voice pa medtem ugotavlja, da je nekdanja slovenska premierka kot komisarska kandidatka naredila vrsto napak. Prav tako jih je naredil tudi Juncker, ki jo je očitno precenil.

Največ si je sicer kriva Bratuškova sama s katastrofalnim nastopom. "Bila je spektakularno slaba. Njena uvodna predstavitev je bila v angleščini, vendar je bilo slišati, kot da izgovarja besede, ki jih ne razume," pišeta Dave Keating in Toby Vogel.

Bratuškova tudi ni opravila "domače naloge", saj se ni dobro pripravila na zaslišanje.

Glede na govorice naj bi zavrnila pomoč osebja iz komisije in si niti ni prebrala povzetkov, ki so ji jih pripravili. Septembra ni šla v Strasbourg kot drugi kandidati, da bi navezala stik z evropskimi poslanci.

A evropski poslanci bi morda še tolerirali njene pomanjkljivosti, če je Juncker ne bi predlagal za podpredsednico komisije, ampak za kakšno manj pomembno komisarsko mesto, po možnosti z zgodnjim zaslišanjem.

Juncker je to svojo napako še poslabšal z drugimi nespretnimi potezami pri oblikovanju povezav med resorji energetike, okolja in boja proti podnebnim spremembam.

Problem je bil tudi, da si Juncker v komisiji ni zagotovil dovolj žensk. To je bil verjetno eden od razlogov za to, da je tako močno podpiral Bratuškovo.

Juncker je tudi podcenil, kako zelo je leva sredina zamerila Bratuškovi način njenega imenovanja. Glede na navedbe virov iz Ljubljane je Juncker z Bratuškovo o njenem komisarstvu govoril že maja. A čeprav je njena stranka na volitvah dobila le 4 odstotke glasov, je vztrajala. In tu je znova vlogo odigrala prevelika želja, da bi imel dovolj kandidatk. Proces izbire kandidata v slovenski vladi je bil zmeden, še posebej, ker je bilo videti, kot da Bratuškova ni dobila dovolj glasov ministrov. "Ali Juncker ni vedel za vse to, ali pa je vse skupaj ignoriral," opozarjata komentatorja.

Zadnja "napaka" pa je bila zavlačevanje Bratuškove glede poročila protikorupcijske komisije o njenem imenovanju. Poleg tega je dejala, da komisija ni ugotovila nobenih nepravilnosti. A dan pred glasovanjem parlamentarnih odborov je komisija opozorila, da si vsebino poročila napačno razlaga.