Torek,
9. 4. 2024,
12.18

Osveženo pred

7 mesecev, 2 tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,58

Natisni članek

Natisni članek

globalno segrevanje ESČP tožba toplogredni plini

Torek, 9. 4. 2024, 12.18

7 mesecev, 2 tedna

Tudi proti Sloveniji s tožbo na ESČP zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez niso uspeli

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,58
ESČP | Povod za tožbo so bili uničujoči požari leta 2017 na Portugalskem, v katerih je umrlo več kot sto ljudi, ogromna gozdna območja pa so bila uničena. | Foto Reuters

Povod za tožbo so bili uničujoči požari leta 2017 na Portugalskem, v katerih je umrlo več kot sto ljudi, ogromna gozdna območja pa so bila uničena.

Foto: Reuters

ESČP tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Odločitev je dokončna.

Tožbo je septembra lani vložila skupina mladih Portugalcev, starih med enajst in 24 let. 33 državam, in sicer članicam EU, tudi Sloveniji, ter Združenemu kraljestvu, Norveški, Švici in Turčiji, so očitali nezadostno ukrepanje proti podnebnim spremembam in neuspeh pri zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov do te mere, da bi dosegle cilj pariškega podnebnega sporazuma o omejitvi globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija.

Šesterica je trdila, da so kršene njihove temeljne pravice, vključno s pravico do življenja, zasebnosti in družinskega življenja, je še poročala STA.

Gre za prvi tovrstni primer tožbe na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu.

ESČP z obsodbo Švice zaradi nezadostnega ukrepanja za preprečevanje podnebnih sprememb

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je danes razsodilo, da so bila prizadevanja Švice za znižanje emisij toplogrednih plinov nezadostna. Sodišče je ugotovilo, da je Švica kršila osmi člen evropske konvencije o človekovih pravicah, ki zagotavlja spoštovanje zasebnega in družinskega življenja, saj si ni v zadostni meri prizadevala za preprečevanje podnebnih sprememb.

Prav tako je odkrilo številne pomanjkljivosti v procesu vzpostavljanja ustreznega nacionalnega okvirja v boju proti podnebnim spremembam. Med drugim denimo Švica ni količinsko opredelila nacionalnih omejitev emisij toplogrednih plinov, poroča nemška tiskovna agencija dpa. 

ESČP je Švici naložil globo v višini 80 tisoč evrov, ki jo bo vlada v roku treh mesecev morala izplačati združenju, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vročina
Novice WMO: Zadnje desetletje najbolj vroče v zgodovini
svetlobno onesnaženje zemlja vesolje evropa
Novice Zemlja prvič v zgodovini preživela 12 mesecev s temi temperaturami
Vročina, poletje
Novice Lansko leto najtoplejše v zgodovini meritev #video
Soelden
Sportal Tudi smučarske legende proti ledeniškim tekmam