Ponedeljek, 22. 12. 2014, 14.29
8 let, 8 mesecev
To je država, ki bi lahko plavala v denarju
Padanje cene nafte je zlasti močno udarilo Venezuelo. Ta južnoameriška država, ki je bila ena od pobudnic ustanovitve Opeca, si znotraj te organizacije izvoznic nafte vztrajno prizadeva, da bi zmanjšali količino načrpane nafte in tako ustavili padanje cen.
Glede na to, da je Venezuela država, ki ima največje ocenjene zaloge nafte na svetu, in to kar 298 milijard sodčkov (sodček vsebuje 159 litrov, op. p.), bi pričakovali, da bo plavala v naftnem denarju. Toda dejansko je ravno obratno.
Še bolj prehitevajo Venezuelo ZDA, ki imajo "le" 44 milijard sodčkov ocenjenih zalog, a dnevno načrpajo kar 12,2 milijona sodčka na dan. ZDA, ki so za socialistični venezuelski režim sovražnik številka ena, so tako država, ki načrpa največ nafte na svetu (pred Rusijo in Savdsko Arabijo).
Vse je povezano s politiko nekdanjega predsednika Venezuele Huga Chaveza, ki se je povzpel na oblast leta 1998 s pomočjo glasov revnih. Nekdanji častnik Chavez je napovedal gradnjo t. i. socializma 21. stoletja, ki je pozneje dobil ime chavizem.
V PDVSA so namreč prišli Chavezovi politični kadri, številni strokovnjaki so odšli (po neuspelem puču proti Chavezu leta 2002 jih je odšlo kar 20.000). Chavez je znižal količino denarja, ki ga je to državno podjetje namenjalo za naložbe in razvoj (s katerim bi lahko posodobilo črpanje nafte in s tem povečalo količino načrpanega črnega zlata), in povečal izdatke, ki jih je moral koncern plačevati državi.
Glasove revnih sta zdaj že pokojni Chavez (umrl je marca lani) in njegov naslednik Nicolas Maduro pridobivala tudi s tem, da bencin prodajajo krepko pod njegovo tržno vrednostjo. Liter bencina tako stane le slabih 0,02 evra za liter, kar pomeni, da je bencin v Venezueli najcenejši na svetu (vir: GlobalPetrolPrices.com). Za primerjavo: v Sloveniji je liter kar 68-krat dražji – 1,36 evra.
Vsa ta zgrešena naftna politika je v bistvu rezanje veje, na kateri sedi Venezuela. Da je zmanjševanje revščine po chavistično zgrešeno, kažejo tudi najnovejši statistični podatki. Revščina se namreč spet povečuje. Po podatkih venezuelskih državnih statistikov je bil letos spomladi reven že vsak tretji Venezuelec, lani spomladi pa vsak četrti.
Po oceni Credit Suisse bi morala biti cena sodčka nafte, da bi lahko južnoameriška država izpolnjevala svoje dolžniške obveznosti, visoka 97 dolarjev (80 evrov), zdaj pa je le okoli 60 dolarjev (49 evrov). Izvoz nafte namreč za Venezuelo predstavlja 80 odstotkov izvoza, dve tretjini vseh državnih prihodkov in več kot 90 odstotkov vseh deviznih prihodkov.