Sreda, 30. 4. 2014, 16.15
10 let, 3 mesece
Tito je angleško govoril kot Rus (video)
V času pred televizijo so ljudje novice videli v kinematografih. British Pathé je denimo veljal za enega najbolj uglednih filmskih ponudnikov. Sredi aprila so na YouTubu objavili 85 tisoč posnetkov iz svojega arhiva. Na njih je prikazana zgodovina od 30. do 50. let 20. stoletja, pa tudi posnetki dogodkov v naših krajih.
Leta 1934 je bil British Pathé prvi, ki je Britance obvestil o atentatu na kralja Aleksandra. V zvezi s tem pa so objavljeni tudi posnetki, kako je letalo, ki je prve posnetke atentata peljalo v Washington, padlo v morje skupaj z dragocenimi posnetki.
Ker so šli po sledi zgodbe kot pravi novinarji, so kmalu za tem objavili reportažo iz Sarajeva, "mesta, ki ima konflikt zapisan v krvi". A v njej ne prikazujejo bojevanja, temveč vsakdan na Baščaršiji, ki je bila očitno takrat enako eksotična in privlačna kot zdaj.
Nato pokažejo posnetke nasmejanega trinajstletnika, s komentarjem, da se vrača v prve bojne vrste. Ko se borci vkrcajo na ladjo, komentator reče: "Njihova zastava z rdečo zvezdo označuje eno izmed najbolj hrabrih vojsk, kar jih je v tej vojni."
Leto pozneje, se pravi 1946, so snemalci naredili reportažo o demarkacijski črti. Prikazuje letalske posnetke Trsta in mejne prehode v zaledju. Prav zasveti pa se tudi danes sporni napis Tito nad Novo Gorico.
Italijansko-jugoslovanska črta je bila sploh zanimiva za snemalce in novice. Posnetek iz leta 1948 prikazuje, kako so nastanili italijanske begunce. Leta 1953 so objavili zanimive posnetke priključitve Trsta Italiji in protestov na jugoslovanski strani. Parola Trst je naš je končno dobila slikovno podlago. Prikazani so tudi posnetki, kjer protestniki s kamenjem obmetavajo ameriško veleposlaništvo, na koncu pa jih policija razžene z vodnimi curki.
Ker so pred vojno veliko pozornosti namenjali jugoslovanski kraljevi družini, so jo po vojni nadomestili s Titom. Zato ni presenetljivo, da so prvemu obisku Tita v Veliki Britaniji leta 1953 posvetili mnogo minut filma. Tito je prišel v London z ladjo. Prav na tem posnetku je mogoče slišati, kako je Tito govoril angleško. Pravzaprav, kako ni govoril, saj se zdi, da je pozdravne besede preprosto prebral z listka z močnim ruskim naglasom. Tako je Jugoslavija v njegovem govoru "Jugaslavija", people (ljudstvo, op. p.) pa "piplj".
Komentator ob posnetkih obiska v Londonu tudi razlaga stroge varnostne ukrepe, saj je bil to prvi obisk jugoslovanskega predsednika po prekinitvi odnosa z Moskvo. Scotland Yard je tako varnostno preveril tisoče Jugoslovanov v emigraciji, MI5 pa je dobil obvestilo o možnosti atentata. Enega od poskusov je ujela tudi kamera. "Medtem ko se je maršal v blindiranem avtomobilu vozil po ulici, je 36 metrov od njega eksplodirala magnezijeva raketa," je dramatično povedal značilni glas filmskih dokumentarcev.