Četrtek, 27. 2. 2014, 14.45
8 let, 8 mesecev
Temne strani norveških milijard
Norvežani sedijo na kupu denarja. Teoretično je vsak od njih milijonar. Pokojninski sklad, ki ga financirajo s prihodki od nafte in plina, je od januarja vreden skoraj 610 milijard evrov. Nekoč eno revnejših zahodnoevropskih držav je med najbogatejše popeljalo odkritje nafte ob obali Severnega morja leta 1969.
Norvežani so se dobro zavedali, da lahko vir nafte hitro presahne, zato so pred dvema desetletjema ustanovili državni fond, s katerim želijo državo pripraviti na čase po nafti. Čeprav ni brez težav (zaradi velikosti je okoren, počasi se je odzval na krizo leta 2008 …), velja za enega najbolje upravljanih.
Manjši del denarja iz sklada se vlaga v državo, v državni pokojninski sistem in za socialo, večji del pa se investira v tujino. Od 70. let prejšnjega stoletja je Norveška ogromne količine naftnega denarja vložila v javni sektor, ki predstavlja približno polovico norveškega BDP; število zaposlenih v izobraževanju se je npr. podvojilo, v zdravstvu in sociali pa početverilo.
Okoli naftne industrije se na Norveškem vrti praktično vse, predvsem veliko število delovnih mest. Z nižjimi cenami nafte in krčenjem naftnega trga bi veliko Norvežanov izgubilo svojo službo. To sicer ne bi sprožilo kakšne dramatične krize, a v nekaj desetletjih se to lahko spremeni.
Izziv norveškega gospodarstva za prihodnost je najti nova področja delovanja. Danes gospodarske industrije, kot so panoga težkih surovin, v državi z astronomsko visokimi plačami (povprečna mesečna bruto plača je 43 tisoč norveških kron oz. 5.200 evrov), stroški in cenami nepremičnin težko uspevajo, piše Format.
Čeprav so plače na Norveškem visoke, pa so visoki tudi življenjski stroški. Davki so okoli 30-odstotni (številni bogati Norvežani so pred visokimi davki pobegnili v London), povprečen Norvežan za najem nepremičnine plača 27 odstotkov svojih dohodkov. Redkokatera norveška družina si lahko privošči, da je zaposlen le eden od obeh staršev.
Konservativci, ki so slavili na lanskih parlamentarnih volitvah in ki zanikajo, da ima norveška prenapihnjen nepremičninski balon, so kljub opozorilom napovedali, da bodo še olajšali dostop do nepremičninskih posojil. Poleg tega se je na Norveško v zadnjih letih preselilo veliko tujcev, kar je povečalo tudi povpraševanje po nepremičninah.
Kljub nekaterim črnim oblakom Norvežanov njihova prihodnost ne skrbi preveč. Če bi nastopila resna kriza, imajo na razpolago svoj ogromni sklad, ki je imel leta 2012 13-odstotno donosnost. Običajno lahko vlada vsako leto porabi le do štiri odstotke iz sklada, če pa bi se država znašla v težavah, bi lahko bolj korenito posegla vanj.