Četrtek, 11. 4. 2013, 14.43
8 let, 7 mesecev
Temna stran rajskega otočja
Sonce, morje, palme in peščene plaže. Številni tuji popotniki Maldive opisujejo kot raj na zemlji. Lokalni prebivalci pa vam bodo povedali, da ni povsem tako. V zadnjih letih je to otočno državo pretreslo kar nekaj tragičnih dogodkov, ki mečejo temno luč na ta turistični biser v Indijskem oceanu, ki ga sestavlja 1192 koralnih otokov, naseljuje pa ga okoli 300 tisoč ljudi, piše Independent.
Že pred napadom so ga pogosto nadlegovali, po napadu pa je državo zapustil. Zdaj živi na Šrilanki. Svoj dom pogreša, a priznava, da v državi, kjer je verski fundamentalizem v velikem porastu, pač ni prostora za homoseksualnega ateista. "Ekstremizem je največja grožnja moje države. Bil sem prvi, ki sem odprto govoril o svoji homoseksualnosti in verski svobodi. Ljudje so mi govorili, da sem pogumen, sam pa pogosto menim, da sem bil neumen," priznava.
Predstavnikom Adhaalatha se kazen ne zdi sporna. "Namen tovrstnih kazni v širiatskem pravu je, da se ustvarja red v družbi in jo obvaruje pred grešnimi dejanji. Ne smemo poslušati mednarodnih organizacij, ki nasprotujejo tovrstnim kaznim." Le redki turisti vidijo to stran države – številne odpeljejo na odročne rajske otoke, še preden se napotijo v prenaseljeno "brezalkoholno" prestolnico Male, kjer pomembno vlogo igrajo nepopustljivi islamisti.
Nasheedova izvolitev je pomenila prelom s trideset let trajajočo diktaturo Maumoona Abdula Gayooma, vendar več kot očitno njegov liberalni zahodnjaški stil vladanja ni ustrezal vsem. Čeprav je Nasheed odstopil v živo na javni televiziji, je pozneje priznal, da so ga v odstop prisilili in da je pravzaprav šlo za državni udar.
Nasheed si sicer prizadeva, da bi bil na naslednjih volitvah ponovno izvoljen. "Državni udar je bil pravzaprav sreča v nesreči. Razkril je ekstremiste. Ko so sprejeli svoje položaje v vladi, so pokazali, da svojo religijo samo izkoriščajo za politične cilje. Ljudje so to opazili," poudarja. Ni še jasno, ali bo Nasheed sploh lahko sodeloval na naslednjih volitvah, saj mu grozi zaporna kazen, sam pa se boji, da ga bo doletela še hujša usoda. "Dejstvo je, da me želijo videti mrtvega. To so želeli storiti že med državnim udarom. Z mano imajo še neporavnane račune," je sklenil.