Torek, 7. 10. 2014, 14.01
8 let, 7 mesecev
Teheranski bogati mulci (foto)
Najprej se je o Iranu velikokrat govorilo o skrivnih barih in domačih varilnicah piva in vina, ter divjih zabavah, ki jih mladina prireja za tesno zaprtimi vrati daleč od oči javnosti in verske policije, ki bi to skladno z islamskim pravom hudo kaznovala. Zdaj pa so na Instagramu najbolj popularne podobe teheranske mladine, ki objavlja fotografije svojih dragih avtomobilov, zlatih ur in modnih oblek. Stereotip o iranski družbi kot o temačni muslimanski bratovščini je že davno tega postal zastarel.
Na strani @richkidsoftehran pa vso svobodo bogate mladine tudi dokumentirajo. Tako so objavljene fotografije mega avtomobilov, zabav ob bazenih, mladeničev, ki se bahajo z urami in hišami, kosil v dragi teheranski restavraciji Divan. Kot bi bili v teheranskem Bevery Hillsu. Kot so zapisali na strani, so jo ustanovili, da bi svetu pokazali, da "Iran ni vedno slab. Je res dober".
In le mimogrede: uradno je Instagram v Iranu prepovedan.
Za Iran, kjer še vedno veljalo sankcije, je to morebiti res nenavadno. Še posebno, ker je bila to še do pred kratkim družba, kjer so bile vse transakcije opravljene v gotovini, denarni tokovi s tujino pa omejeni. V Iranu je hiperinflacija, a kljub temu je po poročanju The Economista leta 2012 prav Teheran mesto, v katerem so na Bližnjem vzhodu pokupili največ porshejev.
Tihotapljenje nafte nadzorujejo iranski tajkuni v sodelovanju z Iransko revolucionarno gardo. "Iran v resnici vodi skupina klerikov in novih bogatašev iz vrst revolucionarne garde, ki skupaj delujejo kot kartel," je za Guardian dejal Karim Sadjadpour iz organizacije Carnegie Endowment for International Peace.
Eden od dejavnikov bogatenja so tudi sankcije. "Ljudje, ki so s sistemom povezani tako, da imajo dostop do tujih valut in možnost sklepanja pogodb s tujimi podjetji, so v zadnjih 34 letih Islamske republike akumulirali neverjetno bogastvo," meni Mehrdad Emadine.
Med največjimi bogataši so lastniki zasebnih bank, ki so se začele ustanavljati v zadnjih letih. Eden izmed njih po navedbah Radia Free Europe državi dolguje okoli dve milijardi dolarjev, a ima kljub vsemu pred hišo parkiranih šest luksuznih avtomobilov, večino časa pa preživi v Evropi.
Prav tako so večinoma pretihotapljene druge zahodne dobrine, od oblek do ur. Pa tudi hrana. Medtem ko navadni ljudje ure čakajo v vrstah, da lahko kupijo piščanca, so na vrhu teheranske mestne značilnosti Milad Tower odprli super mondeno restavracijo, kjer so stregli sladoled z zlatom, a so jo oblasti hitro zaprle, saj se jim je zdelo nesprejemljivo, da večina Irancev živi na robu revščine, pod oblaki Teherana pa se bogataši mastijo z zlatom.
Zato Teherančani lahko na ulicah videvajo vse več bleščečih avtomobilov, katerih lastniki ponosno sončijo svoje ure in lovijo dekleta. "Ko vozim ta avto, se počutim kot kralj Teherana," je za iranski neodvisni časopis Sharg dejal Bardi, lastnik menda najdražjega avtomobila v Teheranu bugatti veyrona, vrednega tri milijone dolarjev: "Avtomobil je moja vstopnica na zabave in užitke življenja."