Sreda,
10. 6. 2015,
19.01

Osveženo pred

2 leti, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Henry Kissinger

Sreda, 10. 6. 2015, 19.01

2 leti, 11 mesecev

Tajno društvo Bilderberg sestankuje na Tirolskem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kdo so letošnji udeleženci srečanja Bilderberg, ki ga označujejo kot srečanje svetovne vlade v senci?

Je srečanje v Davosu, so srečanja G7 in G20, a nobeno od srečanj svetovnih voditeljev ni tako skrivnostno kot Bilderbergovo srečanje. To se je začelo v avstrijskem kraju Telfs-Buchen. Vsako leto se že 61 let tako srečujejo predsedniki, direktorji, kronane glave in drugi pomembneži, ki naj bi tvorili celo svetovno vlado v senci. Na srečanje se lahko pride le s povabilom. Letos ga je dobilo 133 ljudi.

Povabljena elita iz 22 držav Med njimi je 34 Američanov, 12 Britancev, 11 Francozov, po devet udeležencev je iz Nemčije in Avstrije, po sedem iz Nizozemske in Turčije. Rusija ima enega predstavnika, Slovenija nobenega. Skupno so prisotni udeleženci iz 22 držav.

Med udeleženci je 21 politikov. Med njimi avstrijski predsednik Heinz Fischer, nizozemski premier Mark Rutte, finski premier Alexander Stubb in belgijski premier Charles Michel. Prišlo bo tudi veliko nekdanjih – nekdanji italijanski premier Mario Monti, nekdanji francoski premier Alain Juppe in nekdanji predsednik evropske komisije Jose Barroso.

Stalni Kissinger, sicer največ finančnikov Med udeleženci je tudi Obamov svetovalec za finančna in gospodarska vprašanja Laurence Boone. Toda zdaleč najuglednejši ameriški gost bo Henry Kissinger, ki se je srečanja prvič udeležil leta 1957. Med rednimi udeleženci srečanj v zadnjih letih sta poleg Kissingerja, ki ima daleč najdaljši staž, tudi šef Googla Eric Schmidt in nekdanji vodja MI6 John Sawers.

Med udeleženci je 14 znanstvenikov, 14 predstavnikov lobistov in najrazličnejših svetovalnih podjetij ter 18 predstavnikov medijev, med njimi urednica The Economista Zanny Minton Beddoes. Čeprav organizatorji trdijo, da je seznam udeležencev uravnotežen, v nebo vpije dejstvo, da je le 27 udeleženk.

Daleč največ udeležencev prihaja s področja financ. Kar 31 jih bo takih, a med njimi ne bo direktorice Mednarodnega monetarnega sklada Christine Lagarde. Pomenkovali pa bodo direktorji Deutsche Bank, španske Bance Santander, banke UniCredit Bank in Evropske centralne banke. Industrijo zastopa 18 udeležencev, med njimi direktor Ryanaira Michael O'Leary, ob njem pa še med drugim direktorji Fiata in Airbusa ter seveda obvezno Shella.

Razprave o ameriških volitvah in umetni inteligenci Prisotna bo tudi nizozemska princesa Beatrix, katere oče princ Bernhard je bil med ustanovitelji srečanja. Prvič so se vplivneži zbrali leta 1954 v hotelu Bilderberg v nizozemskem Oosterbeeku. Njihov namen je bil pospešiti dialog med Evropo in Ameriko.

Kakšen je namen srečanja zdaj, ostaja v senci skrivnosti. Po navedbah organizatorjev iščejo najboljše rešitve za svet. Čeprav srečanje nima določenih tem in na njem ne sprejmejo nikakršne resolucije ali izjave, letos naj ne bi razpravljali o klimatskih spremembah, temveč o ameriških volitvah in umetni inteligenci.

Poleg tega so na uradni strani srečanja kot teme navedene še Grčija, Bližnji vzhod, Rusija, spletna varnost in nevarnost kemičnega orožja.

Kot so zapisali organizatorji, "udeleženci konference niso zavezani svojemu položaju in si zato vzamejo čas, da poslušajo, razmišljajo in se poglobijo".

Sovražniki za levičarje in desničarje Teoretiki zarot pa srečanje imenujejo kot kliko, ki v resnici vlada svetu. Pravzaprav so bilderbergovci trn v peti tako levim kot desno usmerjenim teoretikom zarot. Levičarji jim očitajo, da promovirajo kapitalizem, desničarji v Ameriki pa trdijo, da skrivno nadzorujejo republikansko stranko, s čimer naj bi dosegli, da bi svetu zavladal komunizem.

Leta 2010 je o Bilderbergih razglabljal tudi Fidel Castro, ki je zapisal, da je prepričan, da želijo vzpostaviti svetovno vlado, ki ne bi nikomur odgovarjala.

Morebiti pa želijo vplivneži kljub vsemu le sproščeno pokramljati.