Ponedeljek,
23. 11. 2015,
12.28

Osveženo pred

2 leti, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Pariz terorizem Srbi

Ponedeljek, 23. 11. 2015, 12.28

2 leti, 3 mesece

Srbska naveza s pariškimi napadi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Srbski državljani so bili med žrtvami napadov, a tudi med aretiranimi zaradi suma povezave z napadalci.

V sredo je bil na maroški meji zaradi suma sodelovanja s teroristi aretiran Mihail Šiler, srbski državljan. Aretirali naj bi ga v akciji, v kateri so priprli "50 potencialnih teroristov". Šiler je računalničar, ki ima podjetje v maroškem Marakešu. Njegov oče je Nemec, a se je nemškemu državljanstvu odpovedal leta 2000. Ima tudi založbo, v kateri izdajajo pretežno otroške knjige. Njegov brat ima v Beogradu varnostno službo, ki je varovala Beyonce.

Srbsko zunanje ministrstvo je izjavilo, da nima podatkov, zakaj natančno so aretirali Mihaila Šilerja, prav tako z njim v stik ni mogel odvetnik, ki ga je najela družina. Črnogorec z avtom, polnim orožja V začetku meseca so v Nemčiji aretirali državljana Črne gore, ki je bil na poti v Pariz, v avtomobilu pa je imel osem avtomatskih pušk in 200 gramov eksploziva. Kot je dejal bavarski policiji, je šel v Pariz, da bi videl Eifflov stolp, za orožje pa sploh ni vedel. Črnogorski mediji pa so objavili, da je 51-letni Vlatko V. sezonski delavec, ki živi v razpadajoči hiši in si je potni list izdelal mesec dni pred potjo. Avtomobil si je izposodil, imel pa je veliko neplačanih računov. Njegov brat ni vedel, da se sploh odpravlja v tujino. Ne bavarska ne črnogorska policija ni sporočila, kakšna naj bi bila njegova povezanost z napadi v Parizu.

So pa že ob januarskih napadih v Parizu omenjali možnost, da je uporabljeno orožje prišlo z Balkana. Po podatkih Europola je na Balkanu okoli štiri milijone kosov neregistriranega orožja iz časov vojne v Jugoslaviji, v Evropo pa naj bi ga tihotapili po istih poteh kot drogo.

Trideset ranjenih Srbov pred stadionom Ta dva primera še zdaleč nista edina primera Srbov in Črnogorcev, povezanih z napadi v Parizu. Na drugi strani – med žrtvami napadov je bilo 30 ranjenih Srbov, od tega jih je bilo sedem huje poškodovanih. Najhuje je ranjen zakonski par iz Kraljeva, ki je pred stadionom Stade de France prodajal navijaške rekvizite. Zdravstveno stanje Ljiljane Atanasković Pavlović je še vedno kritično. Po poročanju Blica jo čakata vsaj še dve operaciji, saj ima v glavi še vedno mnogo šrapnelov. Njen mož Aco, ki v Parizu živi 40 let, je bil tudi hudo poškodovan. Po poročanju srbskih medijev sta tik pred napadom prišla iz McDonaldsa in se opravila proti stojnici, v tem trenutku pa je napadalec aktiviral bombo. Večina Srbov je bila ranjena pred stadionom, nekaj jih je bilo še v dvorani Bataclan – med njimi je bila nosečnica –, a nihče ni bil ranjen. Nedaleč stran od koncertne dvorane je tudi srbska kavarna. Po pisanju Al Jazeere Balkan je bila tisti večer polna gostov, a se po navedbah lastnika "sploh niso ustrašili".

Srb tudi med moskovskimi talci Zanimivo je, da to ni prvič, da so Srbi med žrtvami terorističnih napadov. Leta 2002 je bil Srb Miša Maksimović talec v moskovskem gledališču Dubrovka. Bil je na začasnem delu v Moskvi in po naključju se je znašel v gledališču.

Kasneje je novinarjem razlagal, da se mu je zdelo 60 ur ujetništva kot del predstave. Z enim od čečenskih ugrabiteljev se je celo zapletel v pogovor, mu dejal, da je Jugoslovan, terorist pa mu je odgovoril, da je bil v njegovi enoti en Jugoslovan in da je znal odlično streljati.