Ponedeljek, 8. 7. 2013, 21.57
8 let, 7 mesecev
Spolno nadlegovanje: temna stran revolucije
Odkar so v Egiptu znova izbruhnili protesti, je med protestniki vse bolj nevarno biti ženska. Samo v preteklem tednu je 91 žensk prijavilo spolno nadlegovanje med protesti. "Bolj ko se bojujemo za ženske pravice, več je nadlegovanja in posilstev," je razložila Nihal Sad Zagloul, ki se ne udeležuje več protestov na trgu Tahrir, saj meni, da je tam nevarno.
Je ustanoviteljica skupine Bassma, ki se zavzema za to, da bi spolno nadlegovanje pregnali z egiptovskih ulic. Tudi sama je bila žrtev nadlegovanja med protesti leta 2012, ko se je s prijateljico vračala s trga Tahrir. "To je temna stran egiptovske revolucije," je prepričana.
Podobno izkušnjo je imelo na stotine žensk v času protestov. Med njimi tudi južnoafriška novinarka CBS-a Lara Logan, ki so jo leta 2011 med protesti skupinsko posilili in je o tem javno spregovorila ter na to opozorila ves svet.
Težava spolnega nadlegovanja na egiptovskih ulicah ni nova. "To je posledica zatiranja v času Mubarakovega režima," je za Deutche Welle dejala Nihal Sad Zagloul. "Če so moški zatirani, se bodo spravili na šibkejšega, to so ženske."
Pod oblastjo predsednika Morsija in Muslimanske bratovščine se ni stanje prav nič spremenilo. Politiki so večinoma prepričani, da so za posilstva krive ženske, češ da se izpostavljajo. Ta stališča so večkrat izrazili javno. Pojavile so se celo govorice, da so člani stranke plačevali moškim, da so napadali protestnice, da bi tako ženske opozorili, naj ostanejo doma in se ne vmešavajo v politično življenje.
Nihal Sad Zagloul je prepričana, da lahko razmere izboljša le ozaveščanje javnosti. "Ženske se morajo zavedati, da imajo pravico javno povedati, kaj se dogaja. Vse več ljudi obsoja takšna dejanja. Prav je, da na to opozarjajo tudi moški, saj lahko tako zaščitijo svoje matere, sestre. Toda za vse spremembe je potreben čas," je realna egiptovska aktivistka.