Torek, 14. 5. 2013, 8.08
8 let, 7 mesecev
Spolne sužnje med 2. svetovno vojno "potrebne"
Župan Osake je dejal, da so "ženske za tolažbo" vojakom, ki so tvegali svoja življenja, dale priložnost za počitek. Priznal je, da so ženske delovale proti svoji volji, hkrati pa dodal, da Japonska, sicer odgovorna za svoja dejanja, ni bila edina, ki je uporabljala tak sistem.
"V okoliščinah, ko krogle letijo kot veter in dež, vojaki tekajo okoli in tvegajo svoja življenja. Če želite, da si odpočijejo v takšni situaciji, je sistem žensk za tolažbo potreben. Rezultat tragedije vojne je, da so postale ženske za tolažbo proti svoji volji. Odgovornost za vojno ima tudi Japonska. Vljudno se moramo opravičiti ženskam za tolažbo," je izjavil.
Hašimoto je hkrati podprl izjavo nekdanjega japonskega premierja Tomiičija Murajame iz leta 1995, ko se je ta opravičil za dejanja Japonske med drugo svetovno vojno. Vloga in delovanje Japonske med vojno sta še vedno pogosto vir napetosti z njenimi sosedami.
Na ozemljih, ki jih je med drugo svetovno vojno okupirala Japonska, naj bi po ocenah okoli 200 tisoč žensk prisilili, da so postale spolne sužnje za vojake. Veliko žensk je bilo iz Kitajske in Južne Koreje, pa tudi s Filipinov, iz Indonezije in Tajvana.
Hašimoto, soustanovitelj nacionalistične stranke japonske obnove, je bil najmlajši guverner v zgodovini Japonske, preden je postal župan Osake. Lani je poskrbel za razburjenje z izjavo, da Japonska potrebuje diktaturo.