Sirska opozicija se je na odločitev Združenih narodov o prekinitvi opazovalne misije v Siriji odzvala zelo kritično.
Kot je v izjavi poudarila Splošna komisija sirske revolucije, so mednarodni opazovalci najprej s svojo prisotnostjo dali režimu predsednika Bašarja al Asada možnost, da neovirano pobija otroke in izvaja množične pokole. Zdaj pa so krivdo za stopnjevano nasilje pripisali obema stranema, čeprav so se uporniki le branili, so poudarili v komisiji.
Dejavnosti opazovalcev so preveč tvegane
ZN so zaradi nasilja prekinili opazovalno misijo v Siriji, ki je štela več kot 300 neoboroženih pripadnikov. Zaradi stopnjevanja nasilja v zadnjih desetih dneh in zaradi "pomanjkanja pripravljenosti sprtih strani, da bi iskale mirno rešitev", so dejavnosti opazovalcev preveč tvegane, je v soboto pojasnil poveljnik misije, norveški general Robert Mood.
Opazovalci ZN so v Sirijo prišli aprila z nalogo nadziranja izvajanja dogovora o prekinitvi ognja v skladu z načrtom posebnega odposlanca ZN in Arabske lige za Sirijo Kofija Annana, ki sta ga sprti strani sklenili 12. aprila.
Nasilje se nadaljuje
Prekinitev ognja zaenkrat ostaja le na papirju. Nasilje v Siriji je samo v soboto terjalo najmanj 69 smrtnih žrtev, med katerimi je po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice 51 civilistov, 16 provladnih vojakov in dva upornika. Do spopadov je prišlo v Dumi, Sakabi in Irbinu nedaleč od Damaska.
Civilne žrtve pogosto umorjene z noži
Velikokrat naj bi bile civilne žrtve umorjene z noži. "Takšna vrsta uboja je v zadnjih tednih zelo pogosta," je povedal Rami Abdel Rahman iz omenjenega observatorija.
Več kot tisoč družin ujetih v Homsu
Sirske sile so tudi zavzele več četrti mesta Homs, pri čemer je umrlo najmanj pet ljudi, več kot sto je ranjenih. Več kot tisoč družin naj bi bilo ujetih v mestu.