Torek,
23. 8. 2011,
8.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sirija Bašar al Asad

Torek, 23. 8. 2011, 8.52

8 let, 7 mesecev

Sirijce opogumilo dogajanje v Libiji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na tisoče Sirijcev, ki jih je opogumil hiter razvoj dogodkov v Libiji, se je zgrnilo na ulice.

Z vzklikanjem so opominjali predsednika Bašarja al Asada, da bo 40-letna vladavina njegove družine naslednja diktatura, ki se bo zrušila. Protestniki v več mestih po Siriji so vzklikali "Z Gadafijem je konec, sedaj si na vrsti ti, Bašar". Umrlo naj bi okoli deset ljudi Po navedbah prič pa so se varnostne sile na proteste znova odzvale z nasiljem in pri streljanju na množico na osrednjem trgu v Homsu ubile najmanj enega človeka. Vsega skupaj naj bi v ponedeljek po državi v zatiranju protestov umrlo okoli deset ljudi. Al Asad vztrajno zavrača pozive k odstopu Al Asad medtem še naprej vztrajno zavrača pozive k odstopu. Nazadnje je v ponedeljek francoski zunanji minister Alain Juppe napovedal, da bo al Asad po Gadafiju naslednji, ki bo strmoglavljen z oblasti. Turški zunanji minister Ahmet Davutoglu pa je dejal, da bi se morali "voditelji zavedati, da bodo ostali na oblasti, dokler bodo ostali dojemljivi za zahteve ljudi".

Svet ZN za človekove pravice za preiskavo dogodkov v Siriji Svet Združenih narodov za človekove pravice se je odločil za uvedbo preiskave nasilnega zatrtja protirežimskih protestov v Siriji in obtožb o zločinih sirskih oblasti.

Za uvedbo preiskave glasovalo 33 držav Za uvedbo preiskave je v Ženevi glasovalo 33 držav, štiri so bile proti, devet pa se jih je vzdržalo. V resoluciji je svet za človekove pravice zahteval "takojšnjo napotitev neodvisne mednarodne preiskovalne komisije, ki bo preiskala kršitve mednarodnega humanitarnega prava v Siriji od julija 2011".

Med državami, ki so glasovale za resolucijo, so vse arabske članice - Jordanija, Kuvajt, Katar in Savdska Arabija -, proti pa so glasovale Rusija, Kitajska, Kuba in Ekvador.

Rusija in Kitajska sta to potezo označili za nepotrebno vmešavanje v notranje zadeve Sirije. Po navedbah ruskega diplomata ne upošteva "pozitivnih korakov sirskega vodstva za stabilizacijo države in njegove pripravljenosti na pogovor". Tudi sirski veleposlanik Fajsal al Hamvi je resolucijo označil za "stoodstotno politično", poroča AP.

Namesto "Hude kršitve ... " "Situacija ... " Prvotno besedilo resolucije je bilo spričo nasprotovanja Rusije, Kitajske in nekaterih drugih držav sicer močno spremenjeno. Med drugim se je naslov "Hude kršitve človekovih pravic (...)" spremenil v "Situacija glede človekovih pravic (...)" v Siriji.

Svet ZN za človekove pravice je resolucijo sprejel dan po izrednem zasedanju o razmerah v Siriji. Na njem je komisarka za človekove pravice Navy Pillay med drugim povedala, da je bilo od začetka protestov v sredini marca ubitih že več kot 2200 ljudi, od tega več kot 350 samo od začetka ramadana, torej v dobrih treh tednih.

Slovensko zunanje ministrstvo je medtem najostreje obsodilo nadaljevanje brutalnega nasilja sirskih varnostnih sil nad civilnim prebivalstvom in obžalovalo, da se stanje človekovih pravic v Siriji kljub okrepljenemu pritisku mednarodne skupnosti še naprej slabša.

Na MZZ pozdravili sklic izrednega zasedanja V tej luči so na MZZ pozdravili sklic ponedeljkovega izrednega zasedanja Sveta ZN za človekove pravice v Ženevi in sprejem resolucije, ki "sirskim oblastem pošilja jasno in odločno sporočilo glede nujnosti takojšnjega prenehanja nasilja, spoštovanja mednarodnih obveznosti Sirije ter spoštovanja človekovih pravic sirskega ljudstva" in tudi ustanavlja mednarodno preiskovalno komisijo za preučitev kršitev človekovih pravic v Siriji.

Kot so še zapisali, je Slovenija skladno s svojimi načelnimi stališči do človekovih pravic - enako kot že konec aprila letos - tudi tokrat podprla sklic izrednega zasedanja sveta ZN in njegovo resolucijo ter se s tem kot odgovorna članica mednarodne skupnosti pridružila pozivom sirskim oblastem k takojšnjemu prenehanju množičnih kršitev človekovih pravic.