Četrtek,
12. 9. 2013,
11.43

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Severna Koreja

Četrtek, 12. 9. 2013, 11.43

8 let, 7 mesecev

Severna Koreja znova zagnala reaktor za pridobivanje plutonija

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Severna Koreja je očitno znova zagnala jedrski reaktor v Yongbyonu, v katerem lahko pridobiva plutonij za izdelavo orožja, so sporočili z ameriško-korejskega inštituta na univerzi John Hopkins.

Kot so zapisali, je na satelitskih posnetkih z 31. avgusta videti bel dim ali paro, ki se vije iz zgradbe poleg reaktorja za pridobivanje plutonija v Yongbyonu. To pomeni, da se reaktor uporablja za pogon parnih turbin, pojasnjujejo.

Lahko bi nastala katastrofa V reaktorju lahko proizvedejo šest kilogramov plutonija na leto, ki bi ga Pjongjang lahko uporabil za postopno povečanje svojih zalog jedrskega orožja, pišeta raziskovalca Nick Hansen in Jeffrey Lewis na blogu inštituta 38 North.

Rusija pa je opozorila, da je obrat v Yongbyonu v tako slabem stanju, da bi lahko nastala katastrofa. "Očitno je, da tam že dlje časa potekajo neka dela. Nekatera znamenja kažejo, da so bili sprejeti ukrepi za vnovični zagon," je po navedbah ruske tiskovne agencije Interfax povedal diplomatski vir.

"Vendar nimamo informacij, da je bil reaktor znova zagnan. Reaktor je v obupnem stanju, njegova zasnova sega v 50. leta. To bi imelo lahko za Korejski polotok grozovite posledice," je opozoril vir.

Severna Koreja želi povečati jedrske oborožene sile Severna Koreja je aprila napovedala, da bo znova zagnala reaktor v Yongbyonu, da bi "povečala jedrske oborožene sile tako v kakovosti kot količini".

Pjongjang je reaktor, ki se nahaja 90 kilometrov severno od prestolnice, zaprl leta 2007 v skladu z dogovorom o jedrski razorožitvi v zameno za pomoč. Naslednje leto je režim porušil hladilni stolp v obratu.

V Yongbyonu je bil po mnenju analitikov proizveden plutonij, ki ga je režim uporabil pri prvih dveh jedrskih poskusih leta 2006 in 2009. Pri tretjem testu februarja letos naj bi po mnenju nekaterih strokovnjakov uporabili uran.