Četrtek, 25. 2. 2016, 16.20
8 let, 7 mesecev
Se lahko EU razleti na kose?
Britanci se bodo 23. junija letos odločali o tem, ali bodo ostali v EU ali izstopili iz nje (tako imenovani brexit). Evroskepticizem oziroma razpoloženje, usmerjeno proti EU, pa se krepi v številnih državah.
V zadnjih dneh je precej prahu dvignila tudi napoved češkega premierja Bohuslava Sobotke o nevarnosti izstopa Češke iz EU (czexit). Po javnomnenjskih podatkih iz oktobra lani bi na morebitnem referendumu za izstop iz EU glasovalo kar 62 odstotkov čeških volivcev.
Dve krizi v zadnjih letih rahljata EU. Prva je evrska oziroma grška dolžniška kriza, ki je okrepila evroskepticizem v južnoevropskih dolžniških državah, skoraj še bolj pa v severnoevropskih državah. Spomnimo se le na stranko Pravi Finci v deželi tisočerih jezer ali na nemško Alternativo za Nemčijo (AfD), ki je prvi javnomnenjski vzpon doživela prav s parolami, da Nemci ne smejo plačevati grške dolžniške krize.
Evroskepticizem zaradi migrantske krize narašča tudi v višegrajskih državah (Češka, Poljska, Madžarska in Slovaška). Te se otepajo zavezujočih begunskih kvot in kljubujejo begunski politiki nemške kanclerke Angele Merkel.
Izračuni namreč kažejo, da je okoli deset odstotkov delovnih mest v Veliki Britaniji odvisnih od izvoza in uvoza na skupni trg. Druga nevarnost za Veliko Britanijo, ki ima zelo močan finančni sektor (londonski City), je, da bi v primeru brexita številne banke svoje sedeže preselile iz Velike Britanije v druge članice EU.
Višegrajske države bi veliko izgubile, če bi zapustile EU, je prepričan Burger, zato grožnje o izstopu iz EU ne vidi kot uresničljive grožnje, ampak bolj kot grožnjo, s katero skušajo te države pridobiti večjo politično moč.