Ponedeljek, 2. 3. 2015, 14.30
8 let, 7 mesecev
Ruski atentati na opozicijo
"Ne dvomim o tem, da je šlo za politični umor," je po atentatu na vodjo ruske opozicije Borisa Nemcova dejal njegov zaveznik in prijatelj Ilja Jašin: "Edina grožnja v njegovem življenju je bila njegova politična aktivnost. Nobenih nasprotnikov ni imel, razen političnih."
Mnogi so prepričani, da v ozadju umora opozicijskega politika stoji Kremelj. Napovedali so preiskavo, a ta bo gotovo dolgotrajna, z vprašljivimi rezultati.
Po podatkih ameriškega centra za boj proti terorizmu je število političnih atentatov po svetu naraščalo od 70. let preteklega stoletja. V letih od 1970 do 2013 se je zgodilo 753 atentatov. Povprečno je bilo na leto 15 političnih umorov. Največ jih je bilo na Bližnjem vzhodu in v Severni Afrika, po letu 1995 pa se je povečalo število političnih umorov v Rusiji in Vzhodni Evropi, kjer se po podatkih ameriškega centra zgodi osem odstotkov vseh svetovnih političnih atentatov.
Za umor Jušenkova je bil obsojen njegov kolega iz liberalne stranke Mihail Kodanev skupaj s še tremi pomagači, a v javnosti prevladuje mnenje, da je bil proces zrežiran, da bi prikrili prave morilce. Ti naj bi bili iz vrst ruske obveščevalne službe FSB, motiv pa naj bi bil povezan z incidentom v moskovskem gledališču, kjer so domnevni čečenski skrajneži ugrabili in pobili talce. Jušenkov naj bi skupaj z vohunom Aleksandrom Litvinenkom in novinarko Ano Politkovsko raziskoval vlogo ugrabitelja Knapaša Terkibajeva v drami s talci. Ta naj bi bil agent FSB, kar bi pomenilo, da so ugrabitev zrežirali ruski obveščevalci. Terkibajev je nekaj dni po umoru Jušenkova umrl v sumljivi prometni nesreči v Čečeniji.
Njen umor je sprožil vrsto drugih umorov. S talijem so zastrupili nekdanjega obveščevalca Nikolaja Hohlova, ki ga je Politkovska intervjuvala. Ustrelili so čečenskega politika Movladija Baisarova, ki je raziskoval novinarkino smrt. Zastrupili so Litvinenka ter ekonomista in politika Jegorja Gajdarja, ki je prav tako spil zastrupljen čaj.
Noben od teh umorov ni bil popolnoma razjasnjen. Leta 2008 so na sodišče privedli tri osumljence za umor novinarke, a jih je porota oprostila. Leta 2009 so obnovili proces, dodali dva osumljenca in jih junija lani obsodili na zaporne kazni, dva od njih na dosmrtni zapor. A v javnosti velja prepričanje, da to niso pravi morilci in da so umor naročile najvišje ruske oblasti. Prav tako na sodišču nikoli ni bil razjasnjen motiv umora novinarke.
Zastrupili so ga le nekaj dni pred njegovo potjo v Ameriko, kjer naj bi se srečal z agenti FBI. Zanimivo je, da so njegove bolniške kartoteke še vedno označene za strogo zaupne, njegova bolezen in smrt pa sta bili podobni smrti Litvinenka in nekdanjega Putinovega osebnega stražarja Romana Cepova – oba so zastrupili z radioaktivnimi snovmi.
Leta 2006 so za naročnika umora osumili čečenskega politika Hodža Ahmeda Nuhajeva in na sodišče privedli tri domnevne strelce, ki pa so bili oproščeni. Po pritisku ZDA – Klebnikov je bil ameriški državljan – so leta 2009 ponovno začeli preiskavo. Tedaj Čečeni niso bili več glavni osumljenci za umor, a do zdaj niso našli nobenih drugih.
Med sumljive smrti Putinovih nasprotnikov bi lahko prišteli tudi smrt tajkuna Borisa Berezovskega, ki so ga našli mrtvega v njegovi britanski hiši. Uradna različica smrti hudega kritika Putina je bil samomor, a ne britanska ne ruska javnost ne verjameta v to razlago. Do zdaj ne prvi ne drugi niso uradno začeli preiskovati smrti Berezovskega. So pa Britanci ravno letos začeli svojo preiskavo smrti Aleksandra Litvinenka. Prvi izsledki, ki so prišli v javnost, so za Putinove obveščevalce precej obremenilni.
Oblasti so za umor obtožile skrajne desničarske skupine, ki jih je odvetnik raziskoval v 90. letih. Dva člana neonacističnih skupin so aretirali in obsodili na dosmrtni zapor, a javnost tej razlagi ni verjela. Obveljalo je mnenje, da je bil odvetnik ubit, ker je nasprotoval predčasni izpustitvi ruskega polkovnika Jurija Budanova. Tega je spravil za zapahe v procesu, v katerem je zastopal družino ene izmed polkovnikovih čečenskih civilnih žrtev.
Ruski vojaški analitik Pavel Felgenhauer je tedaj dajal, da je bil umor Markelova delo ruske obveščevalne službe.