Ponedeljek, 9. 11. 2015, 17.23
5 let, 8 mesecev
Rekordna onesnaženost Kitajske: ena ura na zraku vzame 20 minut življenja
Vidljivost manjša od 100 metrov, pekoča pljuča in oči
Prebivalci severovzhodne Kitajske so si včeraj nadeli plinske maske. Zaprli so se v stanovanja, ki jih je ovil najhujši smog, kar so ga zabeležili od leta 2013, ko so oblasti začele javno objavljati te podatke, poročajo tuji mediji.
V Shenyangu, prestolnici kitajske province Liaoning, je vidljivost manjša od sto metrov, zato se je tudi promet upočasnil. Zrak povzroča pekočo bolečino v dihalih in draži oči.
Oblasti so razglasile alarm, ljudi so pozvale, naj ostajajo v zaprtih prostorih, tovarnam pa naročile, naj zmanjšajo proizvodnjo. Kitajska državna tiskovna agencija Xinhua je te ukrepe označila za nekoristne.
V Sloveniji 21, na Kitajskem 1400 mikrogramov PM2.5 na kubični meter
Onesnaženost se je na Kitajskem povečevala vzporedno z razvojem industrije. Velik delež je prispevalo tudi naraščajoče število avtomobilov, vsako leto pa v hladnejših mesecih stanje oteži še ogrevanje s premogom.
Letos je poraba premoga presegla napovedi in količina trdih delcev v zraku se je močno povečala. V provinci Liaoning je raven trdih delcev PM2.5, ki jih povezujejo z rakom in srčnimi boleznimi, močno poskočila. V nekaterih delih mesta so vrednosti dosegle 1.400 mikrogramov na kubični meter, kar je približno 56-krat višje od mejne vrednosti 25 mikrogramov na kubični meter, ki jo Svetovna zdravstvena organizacija še obravnava kot varno.
Za primerjavo, najvišjo povprečno mesečno vrednost smo v Sloveniji izmerili v Mariboru leta 2006, in sicer 31 mikrogramov. Po dosedanjih podatkih iz leta 2014 in 2015 povprečna mesečna vrednost tako v Mariboru kot v Ljubljani ni presegla 20 mikrogramov na kubični meter.
Ukrepi niso dovolj učinkoviti
Shengyang se v zadnjih letih trudi zmanjšati emisije s premeščanjem tovarn in z zamenjavo premoga z ogrevanjem na naravni plin. Strupeno ozračje prebivalcem kljub temu še vedno povzroča mnogo težav. Kot je za Guardian povedala Yang Shenija, zdravnica bolnišnice Liaoning Jinqiu Hospital, so pacienti z respiratornimi motnjami v zadnjih dveh dnevih do zadnjega zapolnili njihove oddelke.
Vsaka ura na kitajskem zraku skrajša življenje za 20 minut
Prebivalci severne Kitajske zaradi tega v povprečju živijo pet let in pol manj. Rezultati nedavno izvedene raziskave, ki jo je objavila ameriška znanstvena publikacija PLOS One, kažejo, da naj bi bila onesnaženost zraka povezana z eno od šestih prezgodnjih smrti na Kitajskem. Letno naj bi zaradi tega umrlo 1,6 milijona Kitajcev. Vsaka ura izpostavljenosti kitajskemu strupenemu zraku naj bi življenje skrajšala za 20 minut.