Egiptovska volilna komisija je odločila, da bo referendum o osnutku nove ustave, ki je sprožil proteste opozicije, potekal v dveh delih, in sicer 15. in 22. decembra.
Referendum bodo v dveh fazah izvedli zaradi pomanjkanja sodnikov, ki bi nadzorovali njegovo izvedbo, saj so se mnogi odločili za bojkot glasovanja. Po torkovem sporočilu vodilnega združenja egiptovskih sodnikov, da 90 odstotkov njihovih članov ne bo nadzorovalo izvedbe referenduma, se je volilna komisija odločila, da bodo v soboto referendum izvedli v Kairu in še devetih provincah, v preostalih 17 provincah pa bo glasovanje potekalo teden dni kasneje.
Izid prvega bi lahko vplival na drugi referendum
Opozicija se je na to odločitev volilne komisije že odzvala kritično in opozarja, da bi rezultati prvega dela referenduma lahko vplivali na rezultate drugega dela glasovanja. Opozicija sicer nasprotuje osnutku ustave, ki ga je pripravila ustavodajna skupščina, v kateri imajo večino islamisti, saj naj bi omejeval svoboščine ter pravice žensk in manjšin. Opozicijska Fronta narodne rešitve, ki jo vodijo ugledni politiki Mohamed El Baradej, Amr Musa in Hamdin Sabahi, je svoje privržence kljub nasprotovanju samemu referendumu nato pozvala, naj se ga udeležijo in glasujejo proti novi ustavi.
Če ne bodo izpolnjeni njeni pogoji, bo opozicija referendum bojkotirala
Je pa hkrati sporočila, da bo svoje stališče spremenila v poziv k bojkotu referenduma, če ne bodo izpolnjeni štirje pogoji. To so, da sodniki nadzirajo vsako volišče, da se zagotovi varnost tako zunaj kot znotraj volišč, da volitve spremljajo tako egiptovski kot mednarodni opazovalci in da referendum poteka na zgolj en dan, to soboto, kot je bilo načrtovano sprva. Egiptovska vlada ali predsednik Mohamed Mursi bosta te pogoje zaradi bojkota sodnikov le stežka izpolnila oz. je to skoraj nemogoče.
Egiptovska vojska preložila načrtovano srečanje z Mursijem
Egiptovska vojska je medtem "na kasnejši datum" preložila za danes načrtovano srečanje med Mursijem in vodji Fronte narodne rešitve, katerega cilj je bil razrešiti krizo, ki je v državi nastala zaradi referenduma o novi ustavi. Kot so zapisali na uradnem Facebook profilu vojske, so srečanje odpovedali, "ker odzivi nanj niso bili na zaželeni ravni". Opozicijska fronta je sicer le nekaj minut pred objavo vojske sporočila, da se namerava srečanja udeležiti.
"Reci ne ustavi"
Že danes se je medtem začelo predčasno glasovanje na referendumu za Egipčane, ki živijo v tujini. Več kot 586.000 Egipčanov v 166 državah bo lahko do sobote svoj glas oddalo na egiptovskih veleposlaništvih po svetu. Največ naj bi jih glasovalo v Savdski Arabiji, kjer je po podatkih tamkajšnjega egiptovskega veleposlanika Afifa Abdelvahaba registriranih 261.924 volilnih upravičencev. Medtem ko številni nasprotniki osnutka nove ustave protestirajo na egiptovskih ulicah, mladi aktivisti svoje nestrinjanje izražajo tudi s šalami in glasbo. Revolucionarno gibanje 6. aprila je tako danes izdalo pesem z naslovom "Reci ne ustavi", egiptovsko združenje za podporo civilni državi pa skuša na odločitev državljanov vplivati z različnimi karikaturami.