Sreda,
1. 5. 2013,
11.36

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

prvi maj

Sreda, 1. 5. 2013, 11.36

8 let, 7 mesecev

Prvi maj, drugi maj (VIDEO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Prvi maj, mednarodni praznik dela, praznujejo v več kot 80 državah sveta in v večini od njih je to dela prost dan. Drugi maj je izjema.

Poleg Slovenije je to uradno praznik le še v Rusiji, Ukrajini in Srbiji. Kar ni čudno. Vse izmed naštetih so države evropskega vzhoda oziroma države , ki so nekdaj bile za železno zaveso. Komunistična Sovjetska zveza, rdeči nageljni, srp in kladivo ter podobe delavskih rok so bili sinonim za 1. maj. V letih trdega komunizma je bila v Sovjetski zvezi udeležba na javnih zborovanjih ob prazniku obvezna za vse, šolarje, študente in državne uslužbence. Ti so po mestnih ploščadih in trgih poslušali velike politične govore, gledali koračnice in vojaške parade. Kakršno koli upiranje prazniku je bilo ostro kaznovano.

Podobno kot nekoč v Sovjetski zvezi je danes še vedno na Kubi. Že res, da je dela prost vsaj uradno le 1. maj, a tega Kubanci še vedno slavijo kot v nekih drugih časih. Z množicami državljanov in državnim vrhom Castrom na glavnem trgu v Havani, ob koračnici in vojaški paradi. Pred dvema letoma so se na trgu v Havani zbrali predstavniki delavskih in socialnih organizacij iz kar 73 držav.

Rusija danes Rusi imajo še vedno uradno dva dela prosta dneva, a je slika teh popolnoma drugačna kot včasih. Velika zborovanja so zamenjale počitnice, delo na vrtu in pohajkovanja. Res pa je, da Moskvo in druga večja mesta na prvi ali drugi maj še vedno napolnijo sindikalisti in protestniki, ki poleg delavskih zahtev navadno vzklikajo še proti predsedniku Putinu.

Japonska uradno ne praznuje niti prvega maja Na Japonskem prvi maj uradno ni državni praznik. A ker leži v tako imenovanem zlatem tednu, to je v tednu praznikov, si Japonci na prvi maj navadno vzamejo prosto. Zlati teden se začne že 29. aprila in se konča 5. maja z dnevom otroka. Japonska zlati teden izkoristi za prave majhne počitnice, med katerimi se Japonci, navajeni korporativne kulture, ukvarjajo predvsem z lastnimi užitki. Kitajska: imela je tri dni, zdaj ima enega Na Kitajskem so do leta 2008 imeli poleg prvega maja praznični še drugi in tretji maj. Nato so tudi Ljudsko republiko Kitajsko doletele spremembe. Zdaj je praznik dela uradni praznik samo na prvi maj, a si tudi Kitajci tako kot večina zahodnjakov okrog prvega maja vzamejo prost kar ves teden. Morajo pa manjkajoče delovne dni nadoknaditi v predhodnem tednu ali v tednu, ki sledi tednu.

V Sloveniji je vlada sicer hotela, a … Če je Slovenija ena izmed redkih izjem, ki ima poleg prvega maja kot uradni praznik dela razglašen še drugi maj, Slovenci nismo izjema glede navad. Tudi pri nas prvi maj jemljemo vse bolj kot majhne počitnice za lasten užitek, ne za "krepitev kolektivnega duha". Je pa res, da nam prosti drugi maj ne gre na račun dopusta. Vlada premiera Janše je lani zaradi varčevanja poskušala to spremeniti in drugi maj kot državni praznik ukiniti. Po ostrem pritisku sindikatov tega ni storila.

ZDA V ZDA so vsi poskusi sindikatov, da bi prvi maj razglasili za praznik dela, propadli zaradi prevelike navezave na socialistična gibanja. Američani praznik dela praznujejo prvi ponedeljek v septembru, takrat zaprejo šole in javne urade. Praznik je namenjen počitku, sprostitvi in nabiranju moči ob koncu poletja. Ameriški trgovci hočejo praznik seveda dobro unovčiti – z različnimi popusti. Tako na delavski praznik veliko ameriških delavcev v resnici dela.