Sobota, 14. 9. 2013, 19.47
8 let, 9 mesecev
"Propad Lehman Brothers razgalil slabe stvari v finančnem sistemu"
Propad četrte največje ameriške banke je sprožil plaz, ki se do danes marsikje še ni ustavil. Ameriška vlada je, da bi se izognila zlomu finančnega sistema, namenila več sto milijard dolarjev za reševanje bank, velikih finančnih institucij in avtomobilskih podjetij. Nasprotniki stečaja Lehman Brothers menijo, da bi morala vlada pri življenju ohraniti tudi to banko, češ da bi bila to cenejša rešitev za gospodarstvo.
Finančni analitik Andraž Grahek se ne strinja: "To absolutno ni bila napaka, ker so se na žalost taka neravnotežja v finančnem sektorju nabrala, da bi to prej ali slej izbruhnilo. Propad Lehman Brothers je samo razgalil vse slabe stvari, ki so se nabrale na sploh v finančnem sistemu po vsem svetu." Dodaja, da je propad 158 let stare ustanove prisilil oblasti, da so se začele ukvarjati s saniranjem stanja. Če bi s tem odlašali, pravi, bi bili škoda za gospodarstvo in gospodarska kriza še mnogo globlja, "ker bi se nekako pretvarjali, da teh stvari ni, in bi bilo bolj boleče. Napaka bi bila, če bi se pretvarjali ali pa našli neko rešitev, ko bi hoteli pod preprogo pomesti resnično stanje, ker potem bi bile ZDA še danes v krizi".
Pet let po katastrofi so vzroki zanjo znani. V obdobju nepremičninskega razcveta so posojila za nakup nepremičnin radodarno delili tudi takim, ki jih niso bili sposobni odplačevati. Posojilodajalci so tako imenovane drugorazredne hipoteke pretvorili v vrednostne papirje in jih prodajali po ZDA in svetu. Nepremičninski mehurček je počil, ko je začela rasti inflacija in so morale centralne banke dvigniti obrestne mere in zmanjšati količino denarja na trgu. Številni zaradi višjih obrestnih mer niso mogli več odplačevati posojil. Banke so jim zaplenile nepremičnine, vendar njihova prodajna cena ni bila visoka, zato so imele banke izgube.