Torek, 15. 10. 2013, 13.12
6 let, 1 mesec
Posledice krize: južna Evropa v primežu lakote in revščine
Petinsedemdesetletna Atenčanka Eleni Zisimatou nima veliko, saj je njena pokojnina nizka. A ne zatiska si oči pred tem, da je gospodarska in finančna kriza poslabšala življenja številnih Grkov. Zato vsakič, ko nakupuje v supermarketu, pusti liter olja v košari, kjer zbirajo hrano za obubožane, piše avstrijski Format.
Grki so v preteklih petih letih izgubili v povprečju četrtino svojih prihodkov. Skoraj 1,4 milijona ljudi v 11-milijonski državi je brez dela. Po uradnih podatkih jih dobrih 145 tisoč prejema denarno pomoč. Vendar to pomoč država zagotavlja največ za eno leto. Potem je vsak odvisen od pomoči svoje družine, cerkve in mestnih oblasti.
V skladu s tem se je povečalo število javnih kuhinj in drugih dobrodelnih ustanov. Samo Karitas je v Španiji lani pomagal 1,3 milijona ljudem, trikrat več kot pred krizo. Pojavljajo se tudi primeri podhranjenosti, zlasti pri otrocih.
Po podatkih Karitasa je od začetka sanacije krize revščina na Portugalskem dobila zelo skrb zbujajoče oblike. Samo leta 2012 se je v tej najrevnejši zahodnoevropski državi število ljudi, potrebnih pomoči, povečalo za 65 odstotkov.
V središču Lizbone je zadnja leta vse več beračev. Berači tudi 68-letna upokojenka Maria, ki skupaj z možem dobi 370 evrov pokojnine na mesec. Na Portugalskem narašča tudi brezposelnost, zdaj je že na rekordnih 17 odstotkih. Nezadovoljstvo Portugalcev zaradi slabega stanja v državi občutijo tudi desnosredinske stranke, ki sestavljajo vlado. Na nedavnih občinskih volitvah so namreč doživele hud poraz.