Smučanje je lahko nevaren šport, a še nevarneje je tisto, kar se dogaja okoli te zimske radosti. Podatki kažejo, da se polovica smučarskih poškodb ne zgodi na smučišču. Vzroki so različni.
Zima je nevarna sama po sebi Britanski časnik Telegraph je pred kratkim povzel raziskavo o prigodah svojih smučarskih rojakov, med katerimi jih je v sklopu smučarskih izletov okoli 15 odstotkov utrpelo kakšno poškodbo. A čeprav bi lahko pomislili, da so smučarske poškodbe omejene na bele strmine, podatki kažejo, da se kar 52 odstotkov poškodb zgodi ob smučiščih, medtem ko so smučke varno pospravljene. Kaj je tako nevarnega v zimskih letoviščih?
Smučanje je – z izjemo eksotičnih izjem, kot je Dubaj – načeloma zimska disciplina, pozimi pa imajo ljudje, kot kaže, težave že z običajnim gibanjem, kaj šele s smučanjem. Večina poškodb na smučarskih izletih se namreč po navedbah Telegrapha zgodi, ko se ljudje sprehajajo po cesti in hodijo po stopnicah v turističnih objektih. Tudi zimske radosti, kot so sankanje in druge snežne vragolije, so se v praksi že izkazale za usodne.
Alkohol je celoletna razvada Nedavna izkušnja nočnega sankanja na enem od slovenskih smučišč je pokazala na enega od mogočih (so)krivcev za te nezgode – alkohol. Lokal na smučišču je bil namreč nabito poln, iz neznanega razloga pa skoraj nihče ni pil čaja – pivo, kuhano vino in žgane pijače so bile skoraj brez izjeme prva izbira, tej pa je sledil ponoven spust. Kot da to ni dovolj, najbrž nihče ni prespal na smučišču in je moral v "žlahtnem" stanju še pripeljati domov.
Krivi so drugi A tudi ko se smučarske poškodbe zares zgodijo med smučanjem, več kot polovica nesrečnežev krivi druge – 17 odstotkov jih je po podatkih navedene raziskave krivilo težavnost terena, 37 odstotkov pa jih je menilo, da je nesrečo povzročila druga oseba. Le 27 odstotkov jih je priznalo, da so pretiravali s hitrostjo, 24 odstotkov pa, da so precenili svoje sposobnosti.
Slovenija je drugačna Boštjan Mencinger, prvi mož smučišča na Voglu, nam je povedal, da sami nimajo izkušenj s poškodbami ob smučiščih in da se med smučanjem na sezono zgodi okoli sto različno hujših poškodb. Glede alkohola na smučiščih je dejal, da zaradi dolge vožnje na smučišče in z njega njihovi gostje tega pustijo pri miru. Sicer Slovenci z alkoholom na smučiščih vsaj letos, še nismo imeli težav. Po navedbah policije, ki jih je pred dnevi v prispevku navedel spletni portal RTV Slovenija, letos takega primera še niso zabeležili.