Sreda, 27. 2. 2013, 9.42
8 let, 7 mesecev
Plagiatorstvo končalo kariero že več znanim politikom
Države, kjer so v zadnjem letu odmevale plagiatorske afere, so Nemčija, Romunija, Madžarska in Italija. Medtem ko v Sloveniji le redko vidimo odstope zaradi prepisovanja in malomarnega navajanja virov, pa je ta praksa bolj pogosta v tujini.
V Nemčiji so v manj kot letu in pol odvzeli doktorski naziv šestim še aktivnim politikom, kot zadnja pa se je z očitki plagiatorstva soočila nemška ministrica za izobraževanje in znanost Annette Schavan. Februarja letos ji je düsseldorfska univerza Heinrich Heine na podlagi dokazov odvzela doktorski naziv, ministrica pa je nato odstopila. Schavanovi so doktorat podelili pred 33 leti, univerza pa je ugotovila, da je "sistematično in zavestno" kopirala dele svoje disertacije, ne da bi navajala vire.
V letu 2012 so bili razkriti še trije plagiatorji. Prvi je bil madžarski predsednik Pal Schmitt, ki je s položaja odstopil marca, druga dva pa sta bila Romuna.
Posebna komisija, sestavljena iz romunskih akademikov, je potrdila obtožbe, da je doktorat romunskega premierja Victorja Ponteja plagiat, zato je zahtevala, da se mu odvzame doktorski naziv. Približno mesec pred tem razkritjem pa se je s položaja poslovil romunski minister za izobraževanje Ioan Manga zaradi obtožb, da je več njegovih znanstvenih člankov o informacijski tehnologiji plagiat.
Leta 2011 pa je presenetila novica, da prestižna šola London School of Economics (LSE) proučuje, ali je doktorska disertacija sina libijskega voditelja Moamerja Gadafija Seifa Al Islama plagiat. Mlajši Gadafijev sin je na LSE-ju doktoriral na temo demokratizacije mednarodnih organizacij. Al Islam je doktoriral septembra 2007, štiri leta za tem pa so se v javnosti pojavile obtožbe, da je doktorsko nalogo prepisal.
Brez naziva pa je že ostal poslanec Pozitivne Slovenije Borut Ambrožič, strokovni naziv diplomirani ekonomist pa so odvzeli tudi nekdanjemu mariborskemu županu Francu Kanglerju.
Plagiatorstvo je tako postalo eden najbolj nevarnih grehov iz preteklosti, za katerega se zdi, da postaja usoden za marsikaterega politika, slabo luč pa takšna dejanja mečejo tudi na izobraževalne ustanove.