Torek,
28. 6. 2011,
16.22

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Avstrija poslanci

Torek, 28. 6. 2011, 16.22

8 let, 8 mesecev

Pismo evropskih poslancev avstrijskemu parlamentu o zakonu o manjšinah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Več poslancev Evropskega parlamenta, med njimi vrsta iz Slovenije, je na avstrijski parlament naslovila pismo v zvezi z ustavnim zakonom o manjšinah.

V njem so parlament pozvali, naj predlaganega zakona ne sprejme na ustavni ravni, naj za zaščito manjšin poskrbi v skladu s 7. členom ADP in naj ravna v skladu s skupnimi evropskimi vrednotami.

"Položaj se še poslabšuje"

Evropski poslanci so v pismu, ki nosi ponedeljkov datum, opozorili, da predlagani zakon o narodnih skupnostih, o katerih bo avstrijski parlament glasoval 6. oz. 8. julija, presega pristojnosti ustavnega sodišča in, kar zadeva uradno rabo manjšinskih jezikov, še poslabšuje že tako nezadovoljiv položaj. Poleg tega so navedli, da bo zakon sprejet na ustavni ravni, kar bo ustavnemu sodišču preprečilo izvajanje pravnega nadzora.

"Predlagani zakon je problematičen" Poslanci so ob tem v pismu, ki so ga posredovali iz Evropske ljudske stranke, izpostavili zaskrbljenost zaradi ugotovitev udeležencev okrogle mize o omenjenem zakonu, ki je konec maja potekala v Ljubljani, v ponedeljek pa na Dunaju. Udeleženci omenjene okrogle mize, večinoma pravni strokovnjaki, so menili, da je predlagani zakon problematičen.

"Zakona ne sprejmite na ustavni ravni"

Zaradi navedenega so evropski poslanci avstrijski parlament pozvali, naj ravna v skladu s skupnimi evropskimi vrednotami, ki med drugim zadevajo tudi spoštovanje pravic pripadnikov manjšinskih narodov. Na parlament na Dunaju so prav tako naslovili poziv z zahtevo, naj za zaščito manjšin v Avstriji poskrbi v skladu z besedilom in duhom 7. člena Avstrijske državne pogodbe in ugotovitvami ustavnega sodišča, ki izhajajo iz ADP.

Predvsem pa so poslanci avstrijski parlament pozvali, naj zakona ne sprejme na ustavni ravni in tako pusti odprto možnost izvajanja pravnega nadzora s strani ustavnega sodišča.

Pobudniki bodo še zbirali podporo

Med podpisniki pisma so med drugim podpredsednik Evropskega parlamenta Laszlo Tokes ter evropski poslanci iz Slovenije Alojz Peterle (EPP/NSi), Romana Jordan Cizelj (EPP/SDS), Ivo Vajgl (ALDE/Zares), Milan Zver (EPP/SDS), Jelko Kacin (ALDE/LDS).

Pobudniki pisma bodo še v naslednjih dneh zbirali podporo v krogu poslancev Evropskega parlamenta, s tematiko pa se bo v nadaljevanju ukvarjala tudi Medfrakcijska skupina Evropskega parlamenta za narodne manjšine.