Četrtek, 24. 9. 2015, 14.51
8 let, 7 mesecev
Papež Frančišek pozval k ukinitvi smrtne kazni po vsem svetu
Potem ko je papeža Frančiška včeraj v Beli hiši sprejel predsednik ZDA Barack Obama, je Frančišek danes kot prvi papež v zgodovini nagovoril oba domova ameriškega kongresa.
"Vsak sin ali hči neke države ima poslanstvo, osebno in družbeno odgovornost. Odgovornost vas, članov kongresa, je omogočiti tej državi, da raste kot narod. Poklicani ste, da z zakonodajno aktivnostjo varujete dostojanstvo sodržavljanov," je Frančišek v začetku dejal članom kongresa. Spomnil je na velike osebnosti, ki so soustvarjale ZDA v duhu svobode, pravice, solidarnosti in subsidiarnosti, Abrahama Lincolna, Martina Luthra Kinga, Dorothy Day in Thomasa Mertona.
Svet je vedno bolj kraj nasilnih konfliktov in sovraštva, povzročenega celo v imenu religije, ugotavlja papež. "Vemo, da nobena religija ni imuna proti oblikam osebnih zablod in ideološkega ekstremizma. To pomeni, da moramo biti posebej pozorni na vsako obliko fundamentalizma, verskega ali drugih."
Vse politično delovanje mora služiti varovanju dostojanstva človeka, je poudaril. Kot izhodišče šteje, da smo bili vsi ustvarjeni enako. Politika je izraz nujnosti, da živimo v edinosti, da bi lahko skupaj ustvarili najboljše mogoče skupno dobro v družbi, ki postavlja interese posameznikov v ozadje.
Papež je poudaril, da ima tudi sam migrantske korenine. "Zavračati moramo mentaliteto sovražnosti," je opozoril. Dotaknil se je največje begunske krize po drugi svetovni vojni, s katero se spopada Evropa. Tudi na ameriški celini na tisoče ljudi prihaja na sever, ker iščejo boljše možnosti. V njih moramo gledati osebe, jim pogledati v obličje, prisluhniti njihovim zgodbam in se odzvati na njihov položaj na način, ki je človeški in bratski, poziva papež.
"V obdobjih krize ne smemo izgubiti duha svetovne solidarnosti. Boj proti revščini in lakoti je treba bojevati stalno, zlasti pri vzrokih," pravi papež. "Del tega velikega prizadevanja je v tem, da bi delili blagostanje." Podjetniška dejavnost, ki pomeni plemenito poklicanost, ustvarja blagostanje in izboljšuje svet za vse, je lahko zelo rodoviten način za razvoj regije, je poudaril.
Spomnil je tudi na svojo okrožnico Laudato Si, ki poziva k varovanju okolja. "Človeška svoboda je zmožna tehnologijo omejiti in jo usmerjati, da bi jo postavili v službo drugačnega načina napredka, ki je bolj človeški, socialen in celovitejši. Prepričan sem, da lahko odlične ameriške znanstvene raziskovalne ustanove v prihodnjih letih prispevajo odločilen prispevek."
Odločni moramo biti pri oslabitvi vseh oboroženih konfliktov po vsem svetu. "Sami se moramo vprašati, zakaj prodajamo smrtonosno orožje tistim, ki načrtujejo trpljenje za posameznike in družbe. Žal je odgovor tisti, ki ga vsi poznamo: preprosto zaradi denarja. Denarja, ki izvira iz krvi, pogosto nedolžne krvi. Naša dolžnost je, da se temu upremo in trgovino z orožjem ustavimo," je bil odločen Frančišek.
"Bog blagoslovi Ameriko," je papež Frančišek sklenil svoj nagovor in se napotil proti cerkvi sv. Patrika in na srečanje z migranti, osebami z motnjami v razvoju in reveži, ki jih oskrbujejo katoliške humanitarne organizacije.