Sreda,
16. 11. 2011,
16.04

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Srbija Kosovo

Sreda, 16. 11. 2011, 16.04

8 let, 8 mesecev

Ostajamo na Kosovu in v okviru Srbije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V severnem, srbskem delu Kosovske Mitrovice se je na protestnem shodu zbralo več tisoč kosovskih Srbov.

Po nedavnem uboju rojaka so sporočili, da so odločeni ostati na Kosovu in v okviru srbske države.

Na protestu so se spomnili nasilja v začetku novembra Protest pod geslom "Bog vse vidi" so organizirale štiri občine s severa Kosova, kjer živi večinsko srbsko prebivalstvo. Na njem so se svojci in prijatelji, pa tudi drugi, spomnili 28-letnega Save Mojsića, ki je bil ubit 9. novembra med streljanjem, do katerega je prišlo, ko je policija posredovala v pretepu med Albanci in Srbi v mešanem naselju Brdjani na severu Kosovske Mitrovice. Ranjena sta bila še dva Srba.

"Plačal je z življenjem to, da je Srb" Podpredsednik gospodarske zbornice Kosova Vitomir Jaćimović, kjer je Mojsić delal kot varnostnik, je menil, da je "plačal z življenjem to, da je Srb", za vse smrti in umore Srbov pa obtožil Kfor in Eulex, ki so se po njegovem postavili na stran zločincev.

Nekaj govorcev je vodjo srbske delegacije v dialogu s Prištino Borislava Stefanovića obtožilo, da ne deluje v interesu Srbov.

Prošnja za dodelitev ruskega državljanstva 22.000 kosovskim Srbom Namestnik predsednika občine Kosovska Mitrovica Momir Kasalović je dejal, da prebivalci severa Kosova že skoraj štiri mesece živijo na barikadah v pričakovanju "koliko Kosova bo Stefanović prodal, da bi Srbija dobila status kandidatke za članstvo v EU". Dodal je, da želijo Srbi na severu Kosova plačevati carino in davke izključno državi Srbiji. Shod je minil mirno.

Na nezadovoljstvo kosovskih Srbov z Beogradom, ki želi na vrhu EU 9. decembra dobiti status kandidatke, ključen pogoj pa je obnova dialoga Beograda in Prištine, kaže tudi akcija, ki so jo izvedli minuli teden. Ruskemu veleposlaništvu v Beogradu so predstavniki kosovskih Srbov izročili pismo s prošnjo za dodelitev ruskega državljanstva, ki jo je podpisalo 22.000 kosovskih Srbov.

V primeru pridobitve državljanstva se ne nameravajo naseliti v Rusiji Eden od njihovih predstavnikov Marko Jakšić je pojasnil, da so se za akcijo odločili iz obupa in zaradi pomanjkanja zaupanja v sposobnost oblasti v Beogradu, da bodo rešile vprašanje Kosova.

V primeru pridobitve ruskega državljanstva pa se ne nameravajo naseliti v Rusiji. Ruski strokovnjaki sicer ocenjujejo, da jim Moskva državljanstva ne bo podelila, saj bi neizbežno povzročila konflikt z Natom, tvegala pa bi tudi poslabšanje odnosov s Srbijo, ki je njena strateška zaveznica na Balkanu.