Nedelja,
9. 2. 2020,
15.53

Osveženo pred

4 leta, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,73

Natisni članek

Natisni članek

letalo Atlantski ocean rekord British Airways

Nedelja, 9. 2. 2020, 15.53

4 leta, 10 mesecev

Orkan pripomogel k rekordnemu poletu čez Atlantik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,73
Letalo British Airways | Foto Reuters

Foto: Reuters

Letalo British Airwaysa je zaradi silovitega vetra, ki ga povzroča orkan Ciara, za pot čez Atlantski ocean potreboval 17 minut manj, kot je znašal dosedanji rekord. Boeing 747 je danes zjutraj v Londonu pristal 80 minut prej, kot je bilo načrtovano.

Nevihtna fronta Ciara, ki s seboj prinaša silovit veter in obilno deževje, je pripomogla k rekordnemu podzvočnemu poletu čez Atlantik. Letalo britanske letalske družbe British Airways je pot od letališča JFK v New Yorku do londonskega Heathrowa opravilo v štirih urah in 56 minutah. V Londonu je pristalo 80 minut prej, kot je bilo načrtovano. 

Po poročanju spletnega portala za sledenje letov Flightradar24 je prejšnji rekord družbe Norwegian iz leta 2018 znašal pet ur in 13 minut. Povprečni čas potovanja na tej relaciji sicer znaša okoli šest ur in 13 minut.

Letalo boeing 747-436 je doseglo hitrost 825 milj na uro oziroma 1.327 kilometrov na uro. Po poročanju BBC Weather je zračni tok v nedeljo zjutraj dosegel hitrost 260 kilometrov na uro. 

Ruta poti čez Atlantik | Foto: Twitter - Voranc Foto: Twitter - Voranc Nekdanji pilot Alastair Rosenschein je za BBC dejal, da je letalo doseglo "fenomenalno hitrost".

Iz British Airwaysa so za BBC dejali, da vedno dajejo prednost varnosti pred hitrostnimi rekordi. "Naši visoko usposobljeni piloti so v največji meri izkoristili pogoje, da so potniki v Londonu pristali predčasno," so zapisali.

Najhitrejši polet čez Atlantik je sicer še vedno v rokah znamenitega nadzvočnega letala Concorde. Ta je leta 1996 za pot iz New Yorka v London potreboval dve uri in 53 minut, največja hitrost pa je znašala 1.350 milj na uro.