Aleksander Kolednik

Četrtek,
14. 5. 2015,
12.53

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

vojska

Četrtek, 14. 5. 2015, 12.53

8 let, 8 mesecev

Oglejte si najboljše vojaške specialne enote na svetu (video)

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Specialne enote v vsaki državi veljajo za elitno vojaško formacijo najbolje izurjenih in opremljenih vojakov, ki so jim zaupane najzahtevnejše naloge.

Na spletu je mogoče najti številne različne sezname najboljših svetovnih specialnih enot. Čeprav jih je zaradi specifičnosti nalog, ki jih opravljajo, težko primerjati med seboj, so na spletnem portalu Businessinsider.com pripravili seznam tistih, ki po njihovem mnenju izstopajo po svoji strokovnosti, zahtevnosti urjenja in strahu, ki ga naženejo sovražnikom v kosti. Med najboljše so uvrstili:

8. Pakistanske črne štorklje Pripadniki pakistanske specialne enote SSG so zaradi značilnih uniform znani tudi kot Črne štorklje. Urjenje med drugim vključuje 58-kilometrski pohod, omejen na 12 ur, in 50-minutni tek na osem kilometrov v polni bojni opremi. Oktobra 2009 so med drugim rešili 39 talcev, ki so jih zajeli talibani.

7. Španske zelene baretke Španska specialna enota UOE (Unidad de Operaciones Especiales) oziroma pomorska vojaška specialna enota (Fuerza de Guerra Naval Especial), kot se imenuje od junija 2009, velja za eno najboljših vojaških enot v Evropi. Osip med kandidati za sprejem med zelene baretke UOE je v povprečju med 70 in 80 odstotki, ni pa nič neobičajnega, če zavrnejo tudi vse kandidate.

6. Ruska skupina Alfa Gre za eno najbolj znanih specialnih enot na svetu. To elitno protiteroristično enoto je leta 1974 ustanovila sovjetska tajna služba KGB, danes pa je podrejena ruski obveščevalni službi FSB. Leta 2002 se je enota znašla pod plazom hudih kritik zaradi smrti 129 talcev v gledališču Dubrovka. Talci so umrli zaradi plina, s katerim je skupina Alfa želela onesposobiti ugrabitelje.

5. Francoska protiteroristična enota Redkokatera protiteroristična enota na svetu se lahko kosa s francosko National Gendarmerie Intervention Group (GIGN). Skupino sestavlja 200 pripadnikov, posebej usposobljenih za odzivanje na krize s talci. Od ustanovitve leta 1973 naj bi jih rešili več kot 600. V Franciji je z zakonom prepovedana objava fotografij njihovih obrazov.

4. Izraelski Sayeret Matkal Njen glavni cilj je obveščevalna dejavnost. Specializirana je tudi za protiteroristično dejavnost in reševanje talcev. Pogosto deluje globoko na sovražnikovem ozemlju. V preteklosti je bil med njihovimi vodji tudi zdajšnji izraelski premier Benjamin Netanjahu. Med zloglasnim postopkom izbire kandidatov, ki v več dneh spijo le nekaj ur, neprestano nadzorujejo psihologi in zdravniki.

3. Britanska SAS Special Air Service (SAS) je specialna enota britanske kopenske vojske. Ustanovljena je bila leta 1941. Glavne naloge, ki jih opravljajo, obsegajo izvidništvo, protiteroristično in obveščevalno dejavnost ter neposredne vojaške akcije. Njihove insignije vsebujejo slavno frazo Who dares wins (Kdor tvega, zmaga). V zadnjih letih so imeli izjemno pomembno vlogo v bojih v Afganistanu in Iraku.

2. Britanski pomorski specialci Še ena britanska specialna enota je v svetovnem vrhu. Special Boat Service (SBS), ki je del mornarice, je sestrska enota SAS. Njune operativne zmogljivosti in naloge so podobne, le da je SBS še dodatno usposobljena za delovanje na morju in rekah. Izbor vključuje naporne vzdržljivostne teste, urjenje v deževnem gozdu Belizeja in trening preživetja v boju, ki vključuje intenzivna zaslišanja kandidatov.

1. Ameriški tjulnji Specialna enota SEALs (v prevodu tjulnji) je del ameriške mornarice. Usposobljeni so za izvajanje vojaških operacij v vseh okoljih, tako na morju in v zraku kot tudi na kopnem. Njihove operacije se običajno začnejo na vodnih površinah, kamor se ob koncu bojev tudi umaknejo. Med drugim opravljajo tudi naloge podvodnega bojevanja. Trenutno je v njihovih vrstah okoli 3.400 vrhunsko usposobljenih vojakov. Zadnja odmevna akcija, v kateri so sodelovali, je bilo reševanje talcev iz rok Al Kaide v Jemnu konec leta 2014.

Tudi Slovenska vojska ima specialno enoto Enota za specialno delovanje (ESD) je posebej organizirana, opremljena in izurjena enota Slovenske vojske, namenjena izključno za izvajanje specialnih operacij samostojno ali v sodelovanju z drugimi enotami Slovenske vojske in zavezništva. Spada v kategorijo premestljivih sil v visoki stopnji pripravljenosti.

Organiziranost in opremljenost enote omogočata uporabo zračnega transporta, zagotavljata večdnevno samozadostnost in sposobnost preživetja na bojišču ter delovanje v ekstremnih terenskih in klimatskih razmerah, je zapisano na spletni strani postanivojak.si. Enota je naslednica specialne brigade MORiS. Nastanjena je v vojaški bazi Škrilj na območju Kočevske reke.

Njene glavne naloge so: - usposabljanje pripadnikov drugih enot Slovenske vojske, - izvajanje protiterorističnega bojevanja, - izvidništvo in vojaško obveščevalno delovanje, - bojno iskanje in reševanje.

ESD sestavljajo izključno pripadniki Slovenske vojske, kar pomeni, da pot od civilista neposredno v ESD ni mogoča. Kandidati, ki ne smejo biti starejši od 30 let, morajo skozi izbirni postopek. Izbor kandidatov poteka 12 delovnih dni 24 ur na dan. Med izborom so kandidati izpostavljeni fizičnim in psihičnim naporom, simulirajo se težke bojne in stresne razmere, saj se kandidate izbira za delo, ki poteka v nevarnih, zahtevnih in napornih okoliščinah, ki ne dopuščajo napak.