Sobota, 20. 1. 2018, 12.48
6 let, 10 mesecev
Odkrili orjaško podvodno jamo, ki skriva zaklade starih Majev #foto
Arheologi so v Mehiki odkrili orjaško podvodno jamo, ki je dolga kar okoli 347 kilometrov. Sodelavci mehiškega inštituta za antropologijo in zgodovino (Inah) so se do več kot deset tisoč let stare jame poskušali prebiti več mesecev, v njej pa so odkrili številne artefakte starih Majev.
Po poročanju portala For Insider so arheologi v Tulumu na polotoku Jukatan odkrili podvodno jamo, ki povezuje dve razvejani mreži poplavljenih predorov San Actuan in Dos Ojos.
V jami, ki je dolga okoli 347 kilometrov, so arheologi odkrili majevske artefakte, kot so keramične vaze, pa tudi ostanke izumrlih živih bitij, med drugim orjaškega lenivca in tigra.
Novo odkritje se ne more meriti v denarju
"Odkrili smo več kot sto arheoloških elementov, med drugim ostanke izumrlih živali, človeške ostanke ter majevsko keramiko in grobove. To nam omogoča, da bomo bolje spoznali vzorce nekdanjih majevskih naselbin," je o pomembnem odkritju povedal vodja projekta Guillermo de Anda.
Strokovnjaki se strinjajo, da je novo odkritje tako pomembno, da se ne more meriti v denarju. Največja podvodna jama na svetu še vedno ostaja znamenita Mamutska jama v ameriški zvezni državi Kentucky, katere predori skupaj merijo več kot 650 kilometrov.