Torek,
12. 2. 2013,
8.22

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

papež prihodnost

Torek, 12. 2. 2013, 8.22

8 let, 7 mesecev

Odhajajoči papež se ne bo vmešaval v delo svojega naslednika

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Papež Benedikt XVI. je napovedal svoj odstop, kar se ni zgodilo že stoletja, zato se že pojavljajo vprašanja, kakšna prihodnost ga čaka.

Potem ko bo papež Benedikt XVI. tudi uradno odstopil s položaja, bo nekaj časa preživel v gradu Gandolfo, ki je sicer poletna rezidenca papežev zunaj Rima. V gradu bo od 15 do 20 dni, dokler v konklavu ne izvolijo novega papeža, piše Telegraph.

Živel bo v samostanu Mater Ecclesiae Papež Benedikt XVI., za katerega še za zdaj ni jasno, ali bo znova uporabljal naziv kardinal Joseph Ratzinger, kot pred izvolitvijo leta 2005, se bo nato preselil v samostan Mater Ecclesiae, ki je sicer znotraj Vatikana. V štirih nadstropjih je 12 celic, ima tudi svojo kapelo in knjižnico ter svoj vrt s sadnim drevjem in zelenjavnimi gredicami. Samostan je blizu vatikanskih vrtov, ki so že na meji Vatikana, najmanjše države na svetu, z Italijo.

Dva papeža v Vatikanu? To pa pomeni, da bo najverjetneje velikokrat naletel na svojega naslednika, kar je nekaj, kar Katoliška cerkev in svet nista videla že nekaj stoletij. "Zagotovo ne bo samotar, ampak bo lahko prihajal in odhajal, kot ga bo volja," je povedal tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi in dodal: "Papež ne bo zaprt v samostanu, imel bo svojo normalno svobodo. To je zagotovo nov položaj, zato bomo videli, kako se bo razpletlo."

Dejstvo, da je papež odstopil in ni umrl na svojem položaju kot številni njegovi predhodniki, vzbuja vprašljivo prihodnost v Vatikanu – obstoj dveh papežev in razklano Rimskokatoliško cerkev, piše Telegraph. Cerkev se je že v preteklosti spopadala z občutkom razdeljenosti, zadnji papež, ki je odstopil, Gregor XII., je odstopil ravno zaradi tega, da bi preprečil nadaljnjo delitev Cerkve.

Nadaljeval bo pisanje, bo tudi nasprotoval svojemu nasledniku? Benedikt XVI. pa bo po besedah Vatikana nadaljeval svoje pisanje, vendar tudi to nekateri vidijo kot slabost, saj bi lahko pisal o eni stvari, medtem ko ima njegov naslednik popolnoma drugačno mnenje o tej stvari. "V preteklosti papeži niso odstopili tudi zaradi vprašanja, kaj bi naredili v primeru dveh papežev," je za Telegraph povedal John Thavis, izkušen opazovalec dogajanja v Vatikanu in avtor Vatikanskih dnevnikov. "Kakšna bi morala biti vloga nekdanjega papeža, ali mora molčati do konca svojega življenja? Kaj pa če spregovori in se ne strinja s svojim naslednikom? Potem bi imela Cerkev dva papeža," je prepričan Thavis.

Benedikt XVI. sicer nikoli ni imel želje po vplivnem življenju, zato se bo najverjetneje vrnil k mirnemu življenju, pisanju in molitvi. "Mislim, da ne bo namerno hotel zasenčiti ali nasprotovati svojemu nasledniku," je še povedal Thavis. Tudi Lombardi je takšne skrbi zavrnil: "Nimamo takšnih skrbi. Odstopil bo s svojega položaja, zato ne bo nikakršne zmede ali razklanosti."

Papežev brat: Bo na voljo, vendar se ne bo vmešaval v delo naslednika Tudi papežev brat Georg Ratzinger je za BBC potrdil, da Benedikt XVI. ne bo sodeloval pri izbiri svojega naslednika, hkrati pa napovedal, da bo vedno dosegljiv, če bodo potrebovali njegovo pomoč. Brat je še razkril, da mu je zdravnik svetoval, naj se izogiba dolgim letalskim poletom, odstop pa je načrtoval več mesecev.

"Ko je prišel na polovico svojih 80. let, je začutil, da se mu leta poznajo, saj je izgubil določene sposobnosti. Zaradi tega je bil prepričan, da ne more opravljati svojih dolžnosti," je za BBC povedal Georg Ratzinger. "Ko ga bo kdo potreboval, bo na voljo, vendar se ne želi vmešavati v delo svojega naslednika."