Na tisoče ljudi se je v Hongkongu zbralo ob 22. obletnici krvavega zatrtja študentskega upora na Trgu nebeškega miru v Pekingu. Kitajske oblasti so medtem močno poostrile varnostne ukrepe.
Morje ljudi, večinoma odetih v črno v znamenje žalovanja, je s svečami v rokah in ob prepevanju žalostink napolnilo park Victoria. Organizatorji so v Hongkongu našteli 150.000 udeležencev, mnogi pa so si še utirali pot na prizorišče.
V Pekingu ne bo slovesnosti, saj so te prepovedane
V Pekingu ob obletnici zatrtja pokola tudi letos ne bo nobenih dogodkov, saj so tam prepovedani. Drugače je v Hongkongu, saj ima ta - čeprav je danes del Kitajske - še vedno poseben status, zato so tam slovesnosti v spomin na pokol dovoljene.
Oblasti so močno poostrile varnostne ukrepe
Kitajske oblasti so medtem močno poostrile varnostne ukrepe. Še posebej strogi ukrepi veljajo v okolici Trga nebeškega miru v Pekingu, ki je za turiste sicer odprt, a policija na začasnih kontrolnih točkah preverja osebne izkaznice in pregleduje torbe.
Nekateri aktivisti in blogerji so preprosto "izginili"
Letos so sicer kitajske oblasti pred obletnico za številne disidente uvedle posebej stroge ukrepe. Številne aktiviste, odvetnike in blogerje so zasliševali, jih pridržali, jim odredili hišni pripor ali pa so preprosto izginili.
Približevanje obletnice se je namreč prekrivalo s prizadevanji kitajskih oblasti v minulih mesecih, da preprečijo morebiten izbruh podobnih protivladnih nemirov, kot so jih izkusili v arabskem svetu. Številne skupine borcev za človekove pravice so zato glasno protestirale.
Ubitih naj bi bilo več sto ali celo več tisoč ljudi
Kitajske oblasti so v noči s 3. na 4. junij leta 1989 nasilno zatrle prodemokratične proteste na Trgu nebeškega miru. Ubitih je bilo več sto, po nekaterih virih celo več tisoč ljudi, za oblasti v Pekingu pa je dogajanje tudi več kot dve desetletji kasneje tabu tema.