Aleksander Kolednik

Nedelja,
5. 11. 2017,
19.25

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,18

5

Natisni članek

Natisni članek

davčne oaze davki kraljica Elizabeta II. Donald Trump Justin Trudeau

Nedelja, 5. 11. 2017, 19.25

7 let, 1 mesec

Nova razkritja: v davčnih oazah poslovala tudi Bono in kraljica Elizabeta

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,18

5

Bono | Foto Reuters

Foto: Reuters

Mednarodna skupina preiskovalnih novinarjev, med katerimi so tudi novinarji časnika Delo, je objavila nove informacije iz dokumentov o poslovanju korporacij in posameznikov v davčnih oazah. 13,4 milijona dokumentov obsega 19 davčnih jurisdikcij z vsega sveta in podatke o podjetjih Appleby in Asiaciti Trust, ki omogočata poslovanje v davčnih oazah.

Najnovejši dokumenti, ki jih je prejela Nemška časopisna hiša Süddeutsche Zeitung in jih delila z mednarodno novinarsko organizacijo ICIJ, razkrivajo, da je imel pomemben vlagatelj v Twitter in Facebook finančne povezave z dvema ruskima državnima podjetjema, poroča Delo.

Ni dokazov, da bi imel Kremelj vpliv na Twitter in Facebook

Zapisi kažejo, da je eno od podjetij, ki je v lasti Kremlja, VTB Bank, nakazalo 191 milijonov dolarjev v investicijski sklad DTS Globala, ki je denar leta 2011 porabil za nakup velikega deleža v Twitterju. Dokumenti tudi razkrivajo, da je hčerinsko podjetje Gazproma, ki ga obvladuje Kremelj, izdatno financiralo off shore družbo, ki je bila partnerica DST Global pri precejšnji investiciji v Facebook.

Nobenih dokazov pa ni, da bi imel Kremelj vpliv na Twitter in Facebook oziroma da bi pridobil notranje informacije od podjetij zaradi vlaganj, povezanih z Milnerjem, še piše Delo.

Ustanovitelj DST Globala, ruski milijarder Juri Milner, je pred kratkim vložil 850.000 ameriških dolarjev v nepremičninsko podjetje Cadre, katere soustanovitelj je Trumpov zet in svetovalec v Beli hiši Jared Kushner.

V dokumentih se pojavi tudi Madonna

Najnovejši dokumenti po poročanju Dela razkrivajo še, da je kraljica Elizabeta II. leta 2007 iz svojega osebnega premoženja investirala v sklad na Kajmanskih otokih, ki je nato denar vložilo v naložbeno podjetje, ki je imelo nadzorni delež v britanskem lizinškem podjetju BrightHouse.

Poleg razkritij o politikih in korporacijah razkrivajo dokumenti tudi podrobnosti o finančnem življenju bogatih in slavnih. V njih se pojavljajo Madonnini deleži v podjetjih za dobavo medicinskih pripomočkov. Pop pevec Bono je glede na dokumente lastnik delnic v podjetju, ki je registrirano na Malti in je vložilo denar v nakupovalno središče v Litvi.

Kraljica Elizabeta II. je leta 2007 iz svojega osebnega premoženja investirala v sklad na Kajmanskih otokih. | Foto: Reuters Kraljica Elizabeta II. je leta 2007 iz svojega osebnega premoženja investirala v sklad na Kajmanskih otokih. Foto: Reuters

Stephen Bronfman, svetovalec in dober prijatelj kanadskega premiera Justina Trudeauja, je v povezavi z Leom Kolberjem, še enim privržencem Liberalne stranke, ter Kolberjevim sinom v tajnosti v kajmanski skrbniški sklad prenesel na milijone dolarjev, kažejo dokumenti.

Problematični ministri za trgovino

Dokumenti razkrivajo, da je imel Trumpov minister za trgovino Wilbur Ross s pomočjo verige podjetij na Kajmanskih otokih finančni delež v ladjarskem podjetju Navigator Holdings. Med pomembnejšimi strankami tega podjetja je tudi energetsko podjetje Sibur, ki je povezano s Kremljem. 

Rossova predhodnica na položaju ministrice za trgovino Penny Pritzker po prevzemu položaja v vladi predsednika Baracka Obame obljubila, da bo v izogib konfliktu interesov prodala svoje naložbe. Dokumenti razkrivajo, da je Pritzkerjeva svoje deleže v dveh podjetjih na Bermudih prenesla na podjetje, ki je imelo isti naslov kot njeno investicijsko podjetje v Chicagu. Dokumenti razkrivajo, da je bilo podjetje tudi "v lasti skrbniških skladov, ki delujejo v prid otrok Penny Pritzker".