Nedelja,
15. 6. 2014,
18.20

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

poplave salmonela

Nedelja, 15. 6. 2014, 18.20

8 let, 7 mesecev

Nova nevarnost na Balkanu: solata in jagode polne salmonele

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Po poplavah na Balkanu na prizadetih območjih zdaj grozi še okužba s salmonelo, ki se je razširila po sadju in zelenjavi.

Ob poplavah so v reke zašle tudi fekalne vode, zaradi česar je rečna voda na poplavnih območjih na Balkanu polna bakterij, med njimi salmonele. Ker za onesnaženje domačini niso vedeli, so s to vodo zalivali vrtnine, s čimer se je salmonela že razširila po sadju in zelenjavi.

Strokovnjaki zdaj opozarjajo k previdni uporabi, predvsem če sadje in zelenjavo kupujejo na tržnici in ne vedo, s kakšno vodo so bile vrtnine zalivane. Salmonela je bakterija, ki je zelo odporna na zunanje vplive. V vodi lahko preživi 115 dni, v zemlji 280 in 80 dni v odpadkih. Več dni preživi tudi na jagodah, ki jih hranimo v hladilniku.

Okužba lahko smrtno nevarna Okužba s salmonelo običajno povzroča črevesne težave, bolezen pa se pojavi šest do 48 ur po zaužitju onesnaženega živila. Bolezen se začne naglo, s slabostjo in bolečinami v trebuhu, povišano telesno temperaturo in drisko, v blatu pa se lahko pojavita sluz in kri. Pojavi se lahko tudi bruhanje.

Bolezen je lahko blaga, pri nekaterih ljudeh pa povzroči tudi hujše posledice, ki se lahko končajo tudi s smrtjo.