Torek,
13. 10. 2015,
19.17

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Bruselj Evropska komisija begunci Madžarska

Torek, 13. 10. 2015, 19.17

8 let, 7 mesecev

Nova madžarska zakonodaja o meji in azilu povzroča skrbi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Evropsko komisijo resno skrbijo zakonodajne spremembe, ki jih je z namenom čim bolj zapreti južno mejo s Srbijo in državo "očistiti" na tisoče beguncev julija in septembra sprejela Madžarska.

To razkriva pismo, ki ga je komisija 7. oktobra poslala v Budimpešto in so ga najprej objavili madžarski mediji, zdaj pa še neprofitna organizacija Statewatch, ki spremlja stanje na področju notranjih zadev, pravosodja in državljanskih svoboščin v EU.

Hitri postopki, nesorazmerne kazni … Po prejetju odgovora, za katerega ima Madžarska dva tedna časa, bi se lahko komisija odločila za začetek uradne preiskave o tem, ali madžarska zakonodaja ni v skladu s pravili EU, piše bruseljski spletni bilten EUobserver.

V Bruslju so sicer skeptični do uvedbe novega hitrega postopka obravnave prošenj za azil in vračanja ljudi nazaj v Srbijo, od koder jih je – vsaj do pred kratkim – prišla večina.

Ljudem, ki nezakonito prestopijo madžarsko mejo, poleg samega izgona grozi tudi prepoved vstopa v EU za leto dni, nesorazmerno stroga kazen pa se komisiji zdi tudi do osem let zapora za poškodovanje mejne ograje.

Nemške tranzitne cone morajo biti začasne in proporcionalne Evropska komisija je danes menila, da so tranzitne cone, ki jih vzpostavlja Nemčija v odziv na begunsko krizo, v skladu z evropskimi pravili, a ob tem opozorila, da morajo biti ti izjemni ukrepi začasni in proporcionalni.

Opozorila je tudi, da so ti ukrepi mogoči le vzporedno z začasnim nadzorom na notranji meji v schengenskem prostoru.

Koncept tranzitnih con je predviden v sklopu evropskih pravil, takšna območja obstajajo na letališčih. Namen je nadzorovati, kdo vstopi v državo, in laže ločevati med upravičenci in neupravičenci do mednarodne zaščite, je pojasnil glavni govorec komisije Margaritis Schinas.