Ponedeljek,
5. 10. 2015,
11.43

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Nobelova nagrada

Ponedeljek, 5. 10. 2015, 11.43

6 let, 7 mesecev

Nobelova nagrada za medicino za odkritja pri zdravljenju infekcij

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Nobelovo nagrado za medicino bodo letos prejeli Irec William C. Campbell in Japonec Satoshi Omura ter Kitajka Youyou Tu za odkritja v zvezi z zdravljenjem malarije.

Nobelovo nagrado za medicino bodo letos prejeli Irec William C. Campbell in Japonec Satoshi Omura za njuna odkritja v zvezi s terapijo pri okužbah, ki jih povzročajo gliste, ter Kitajka Youyou Tu za odkritja v zvezi z zdravljenjem malarije, je sporočila švedski Institut Karolinska.

Cepivo proti rečni slepoti Polovico osem milijonov švedskih kron (848.000 evrov) vredne nagrade bosta prejela Campbell in Omura, ki sta iznašla Avermectin, novo zdravilo proti rečni slepoti. S tem se je število obolelih za rečno slepoto, elefantiazo in drugimi boleznimi, ki jih povzročajo paraziti, drastično zmanjšalo. Elefantiaza, znana tudi kot limfatična filiariaza, prizadene več kot sto milijonov ljudi.

Terapije proti malariji Drugo polovico pa dobi 84-letna kitajska znanstvenica Youyou Tu za odkritje nove terapije proti malariji, protimalarika Artemisinin, ki je znatno zmanjšal stopnjo smrtnosti obolelih za malarijo. Njena terapija temelji na tradicionalni kitajski medicini, natančneje izvlečkih navadnega pelina, ki ga na Kitajskem že tisočletja uporabljajo tudi proti malariji. Za malarijo vsako leto umre več kot 450.000 ljudi, med njimi večina otrok.

"Ti dve odkritji sta človeštvu dali močno novo orožje za boj proti tem boleznim, ki oslabijo organizem in vsako leto prizadenejo več sto milijonov ljudi," je v utemeljitvi zapisal institut. Kot so dodali, posledic teh odkritij, kot sta boljše zdravje in manjše trpljenje ljudi, ni moč izmeriti.

Z odločitvijo, da nagrado razdelijo med znanstvenike, ki se ukvarjajo z malarijo in parazitskimi glistami, institut priznava napredek pri zdravljenju bolezni, ki jih povzročajo paraziti, ki pogosto prizadenejo najrevnejše prebivalstvo

Japonec Omura je nagrado sprejel skromno. "Sem to res jaz, sem pomislil. Veliko sem se namreč naučil od mikroogranizmov. Bilo bi primerno, če bi nagrado lahko podelili njim," je 80-letnik dejal za japonsko televizijo NHK.

Lani so si to nagrado razdelili ameriško-angleški raziskovalec John O'Keefe ter norveški par May-Britt Moser in Edvard Moser za odkritje sistema pozicioniranja v možganih, "notranjega GPS", ki človeku omogoča orientacijo v prostoru.