Torek, 10. 9. 2024, 18.27
2 meseca, 2 tedna
Nemčija ponovno uvedla nadzor na mejah. Tusk: To je nesprejemljivo in pomeni konec schengna.
Nemška notranja ministrica Nancy Faeser je odredila ponovni začasni nadzor na vseh nemških kopenskih mejah, da bi še bolj omejila število ljudi, ki v državo vstopajo brez vizumov. O tej odločitvi je ministrica obvestila tudi Evropsko komisijo, so za nemško tiskovno agencijo dpa danes povedali vladni viri. Uvedba nadzora na vseh nemških kopenskih mejah je nesprejemljiva, se je poljski premier Donald Tusk odzval na odločitev Berlina.
Razlog za tako odločitev je poleg omejevanja nedovoljenih migracij tudi zaščita notranje varnosti pred aktualnimi grožnjami, ki jih predstavljata islamistični terorizem in čezmejni kriminal, poroča dpa.
Na Dunaju napovedi niso sprejeli z odobravanjem. Kot je za časnika Bild in Frankfurter Allgemeine Zeitung povedal notranji minister Gerhard Karner, Avstrija ne bo sprejemala posameznikov, ki jih bodo vrnili. Dodal je, da ima Nemčija pravico vračati ljudi v primeru, ko je za njihovo prošnjo za azil odgovorna druga članica EU.
Vlada je pripravila spremembe na področju vstopa migrantov v Nemčijo
Razprava o nedovoljenih migracijah in izgonih migrantov je v Nemčiji v zadnjem času postala intenzivnejša tudi zaradi številnih nasilnih dejanj, ki so se zgodila na nemških tleh. Prejšnji mesec so bili v napadu z nožem, ki ga je izvedel sirski državljan, ubiti trije ljudje, osem je bilo ranjenih. V Manheimu je maja po napadu z nožem na shodu s protiislamsko vsebino umrl policist.
Po navedbah vladnih virov je vlada pripravila spremembe na področju vstopa migrantov na nemških mejah v skladu z zakonodajo EU. To se je zgodilo po pozivu konservativnih opozicijskih krščanskih demokratov (CDU) in krščanskih socialistov (CSU), poroča dpa.
Začasen nadzor na mejah so že večkrat podaljšali
Ti so po incidentu v Solingenu in volitvah v vzhodnonemških deželah Turingiji in Saški, na katerih je zmagala oziroma okrepila položaj skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD), povečali pritisk na vlado kanclerja Olafa Scholza z zahtevo po obsežnih spremembah migracijske politike. Podrobnosti o načrtih vlade za zdaj sicer niso znane, poroča dpa.
Berlin je oktobra lani obnovil začasni nadzor na mejah s Češko, Poljsko in Švico, da bi preprečil pritok nezakonitih migracij v Nemčijo. Čeprav je nadzor na mejah začasen, ga je Berlin do zgaj že večkrat podaljšal.
Tusk: Nemški mejni nadzor nesprejemljiv in pomeni konec schengna
Uvedba nadzora na vseh nemških kopenskih mejah je nesprejemljiva, se je poljski premier Donald Tusk odzval na odločitev Berlina. Po Tuskovih besedah to pomeni konec delovanja schengenskega območja.
"Poljska ne potrebuje poostrenega nadzora na naši meji, temveč večjo vključenost držav, kot je Nemčija, v varovanje in zaščito zunanjih meja EU," je dejal Tusk in napovedal, da bo poljska vlada države, na katere bo vplivala odločitev nemške vlade, pozvala k nujnim posvetovanjem o nadaljnjih korakih v okviru EU, poroča nemška tiskovna agencija dpa.