Torek, 13. 1. 2015, 22.07
8 let, 7 mesecev
Najbogatejše teroristične organizacije
Napadalci v Parizu so bili do zob oboroženi. Kar ni čudno: sodobne teroristične organizacije so multinacionalne operacije, ki jih upravljajo kot korporacije. Revija Forbes je že novembra sestavila seznam najbogatejših terorističnih organizacij na svetu. Po njihovih podatkih je najbogatejša Islamska država, sledijo Hamas, FARC in Hezbolah, na petem mestu so talibani in šele na šestem nekoč najmočnejša teroristična organizacija Al Kaida. Tudi med preostalimi štirimi organizacijami, ki so se uvrstile v deseterico, prevladujejo organizacije skrajnih islamistov: pakistanski Lashkar-e-Taiba, somalski Al Shabab in nigerijski Boko Haram. Na devetem mestu pa je Real IRA, naslednica legendarne irske organizacije.
Čeprav ni globalnega konsenza, ali je Hamas teroristična organizacija ali ne, so jo pri Forbesu uvrstili na seznam. Od leta 2007, ko je prevzel nadzor nad Gazo, se je močno povečal tudi njihov proračun. Ocenjujejo, da 15 odstotkov prihodkov gospodarstva Gaze konča na računih Hamasa. Davki, ki so jih iz Gaze prej nakazovali palestinskim oblastem v Ramali, gredo zdaj Hamasu. Nadzorujejo tudi del gospodarstva, predvsem trg nepremičnin, ribištvo in banke.
FARC že desetletja deluje v Kolumbiji in je hkrati gverilska organizacija in politična stranka. Trenutno nadzorujejo okoli 30 odstotkov ozemlja Kolumbije, večina na jugovzhodu države. Ameriško ministrstvo za pravosodje ocenjuje, da obvladujejo polovico svetovne trgovine s kokainom, 60 odstotkov kokaina v ZDA pa pride prav iz laboratorijev FARC-a. Letno naj bi s tem zaslužili pol milijarde dolarjev. Prav tako so aktivni pri ugrabitvah. Od leta 2008 naj bi bilo ugrabljenih okoli 700 ljudi, v letih od 1997 do 2007 pa skoraj 7000.
Glavni sponzor Hezbolaha je Iran, ki tej organizaciji letno nameni okoli 250 milijonov dolarjev. Poleg tega veliko donirajo tudi poslovneži, Hezbolah pa nadzoruje tudi trgovanje z nepremičninami in turizem v južnem Libanonu. Po oceni ameriškega ministrstva za pravosodje je Hezbolah povezan tudi s kriminalnim delovanjem po vsem svetu, od pranja denarja do trgovine z drogo.
Odkar so leta 2001 izgubili oblast v Afganistanu in glavne vire financiranja, so talibani ustanovili razvejano mrežo proizvodnje in trgovanja z drogami, predvsem opija. Talibani sicer ne proizvajajo drog, a pobirajo varščino od kmetov in preprodajalcev. Poleg tega po navedbah CIE okoli sto milijonov letno dobijo tudi z donacijami iz arabskih držav.
Al Kaida je sestavljena iz več lokalnih mrež, ki se financirajo same, sodelujejo pa tudi z drugimi lokalnimi terorističnimi organizacijami. V zadnjih letih je organizacija močno oslabljena, ocenjujejo tudi, da brez centralnega vodstva. Najbogatejša mreža Al Kaide je na območju držav, ki sestavljajo skupino Magreb, kjer se financirajo predvsem z libijsko pomočjo ter z odkupninami za ugrabitve.