Ponedeljek, 28. 11. 2022, 7.09
2 leti, 1 mesec
Na Kitajskem novi protesti, aretiran celo novinar BBC #video
Na Kitajskem se danes v večjih mestih nadaljujejo protesti proti strogi kitajski strategiji preprečevanja širjenja novega koronavirusa. Proti več sto protestnikom, ki so se zbrali blizu diplomatske četrti v Pekingu, je posredovala policija. Med drugim je aretirala in pretepla enega od novinarjev britanskega BBC na Kitajskem. Gre za prvi tak val protestov v državi, odkar so oblasti nasilno zatrle prodemokratične shode leta 1989.
V Pekingu so protestniki vzklikali slogane, kot sta Umaknite zapore javnega življenja in Nočemo testiranja PCR, hočemo svobodo. Nekateri so nosili prazne liste papirja, s čimer po navedbah dpa kažejo tudi nasprotovanje cenzuri. Nekateri protestniki zahtevajo tudi odstop kitajskega voditelja Ši Džinpinga, ki je bil nedavno izvoljen za svoj tretji mandat.
O protestih danes poročajo tudi iz mest Šanghaj, Čengdu, Čongčing, Vuhan in Nandžing. V Šanghaju je policija na kraju, kjer so se protestniki zbrali že minuli konec tedna, po poročanju AFP prijela tri ljudi.
Že v nedeljo je na ulice kitajskih mest prišlo na stotine ljudi, da bi svojo jezo proti oblastem izrazili v javnosti. Na protestih so bili doslej pridržani številni protestniki, a po poročanju dpa njihovo število ni znano.
Kitajski državni mediji o protestih ne poročajo. Peking je kmalu po izbruhu protestov tudi hitro omejil spletno razpravo o protestih, saj so bile s protesti povezane objave skoraj nemudoma odstranjene z družbenega omrežja Weibo.
Aretirali novinarja britanskega BBC
Britanski BBC pa je sporočil, da je policija aretirala in pretepla enega od njihovih novinarjev na Kitajskem, medtem ko je v nedeljo poročal o protestih. Kot je v izjavi navedel BBC, je "izjemno zaskrbljen zaradi ravnanja z našim novinarjem Edom Lawrenceom, ki je bil med poročanjem o protestih v Šanghaju aretiran in vklenjen".
Lawrence, ki dela na Kitajskem kot akreditirani novinar, je bil pridržan več ur, v tem času pa so ga policisti tepli in brcali, je še poročal BBC. Kasneje so ga izpustili.
Kitajsko zunanje ministrstvo je glede dogodka zatrdilo, da se novinar BBC med poročanjem o protestih v Šanghaju policiji ni predstavil kot novinar.
Povod za proteste četrtkov požar
Povod za proteste, ki so se začeli v nedeljo, je bil četrtkov požar v stanovanjskem bloku v Urumčiju, glavnem mestu severozahodne kitajske regije Šindžjang, v katerem je umrlo deset ljudi. Omejitve proti širjenju virusa naj bi bile glavni vzrok za visoko število smrtnih žrtev, saj naj bi zaprtje otežilo reševanje ljudi iz gorečega bloka. Oblasti sicer te očitke zavračajo.
Število potrjenih primerov okužbe z virusom sars-cov-2 na Kitajskem sicer v zadnjih dneh narašča. Danes so po podatkih kitajske nacionalne zdravstvene komisije dosegli rekordnih 40 tisoč.
5