Sreda,
5. 9. 2012,
12.31

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Italija gospodarstvo

Sreda, 5. 9. 2012, 12.31

8 let, 7 mesecev

Monti: Italija bo kmalu izšla iz krize

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Italija bo že kmalu izšla iz krize, čeprav številke tega morda še ne kažejo, je v pogovoru za eno od italijanskih televizij dejal predsednik italijanske tehnične vlade Mario Monti.

Okrevanje se je že začelo, je dejal in opomnil, da je pred letom dni država bila na poti v grški scenarij. Pred letom dni se Italijani, tako Monti, niso niti dobro zavedali, da bi jih lahko zajela tako globoka finančna kriza, kot je zajela Grčijo. Letos pa je država že zelo daleč od takšne usode in je med tistimi evropskimi državami, ki sprejemajo odločitve, ki rešujejo grško krizo in ki so spoštovane.

V 2013 pričakovana 0,4 odstotna gospodarska rast

Da je danes Italija na trdni poti gospodarskega okrevanja, gre zahvala številnim reformam, ki so jih sprejeli v letu dni in ki so zahtevale tudi podporo in žrtvovanje državljanov, je še dejal Monti, ki se bo danes v okviru pogovorov na temo krepitve produktivnosti in konkurenčnosti gospodarstva sestal z delodajalci.

Po napovedih Evropske komisije bo Italija letos zabeležila 1,4-odstoten padec bruto domačega proizvoda (BDP), prihodnje leto pa naj bi ustvarila sicer skromno 0,4-odstotno gospodarsko rast. Delodajalci z vladnimi gospodarskimi politikami niso posebej zadovoljni. Predsednik največjega industrijskega združenja v državi Confindustrie Giorgio Squinzi je prepričan, da bi vlada morala sprejeti konkretno industrijsko politiko, ki je zdaj nima.

Premalo pozornosti posvečene malim podjetjem

V javnosti prostor najdejo zgolj težave v velikih podjetjih, za na tisoče malih in srednjih podjetij pa se nihče ne zanima, je po poročanju italijanskih medijev ocenil Squinzi, ki je kritičen tudi do reforme trga dela. Slednja po njegovem mnenju ni postregla z več prožnosti pri odpuščanju, čeprav je na drugi strani delodajalcem vzela številne možnosti različnih oblik zaposlovanja delavcev.

Vlado poziva k znižanju obdavčitve dela, namenitvi več sredstev za raziskave in razvoj ter odpravi birokratskih ovir pri poslovanju podjetij. Brez teh ukrepov, tako Squinzi, italijanska podjetja na globalni ravni ne bodo dovolj konkurenčna in inovativna.