Ponedeljek,
21. 10. 2024,
9.40

Osveženo pred

4 tedne, 1 dan

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,11

Natisni članek

Natisni članek

Evropska unija volitve Moldavija

Ponedeljek, 21. 10. 2024, 9.40

4 tedne, 1 dan

Tesen izid, a Moldavija si želi v EU

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,11
Moldavija | Čeprav je sprva kazalo, da bodo na referendumu zmagali nasprotniki približevanja EU, pa se je v zadnjih urah zgodil zasuk. Zapis vstopa v EU kot cilja v ustavo je vendarle podprlo nekoliko več volivcev.   | Foto Reuters

Čeprav je sprva kazalo, da bodo na referendumu zmagali nasprotniki približevanja EU, pa se je v zadnjih urah zgodil zasuk. Zapis vstopa v EU kot cilja v ustavo je vendarle podprlo nekoliko več volivcev.

Foto: Reuters

Moldavci so v nedeljo z izjemno majhno večino podprli približevanje EU – za vpis članstva v EU kot strateškega cilja v ustavo je po skoraj vseh preštetih glasovih glasovalo 50,4 odstotka volivcev. Predsednica Maia Sandu, ki se bo za nov mandat morala potegovati v drugem krogu, je za tako tesen izid okrivila vmešavanje Rusije, ki očitke zanika.

Glede na zadnje objavljene rezultate osrednje volilne komisije je po 99,5 odstotka preštetih glasov za vpis članstva v EU kot cilja v ustavo glasovalo 50,4 odstotka volivcev, proti pa 49,6 odstotka. Vsega skupaj gre za razliko približno 12 tisoč glasov.

Gre za presenetljiv rezultat, saj naj bi bil glede na ankete pred glasovanjem uspeh referendumskega vprašanja zagotovljen. Ob postopnem kapljanju izidov je sprva celo kazalo, da bodo Moldavci približevanje EU v državi z 2,6 milijona prebivalcev, ki meji na Romunijo in Ukrajino, zavrnili.

Proevropska predsednica Maia Sandu je ponoči, ko je še kazalo na neuspeh referenduma, navedla obtožbe tujega vmešavanja prek kriminalnih skupin. Kot trdi predsednica, obstajajo dokazi o 300 tisoč kupljenih glasovih, več deset milijonov evrov pa je bilo po njenih besedah porabljenih za laži in propagando. Predsednica Moldavije Maia Sandu je v preteklosti Moskvo že večkrat obtožila načrtovanja strmoglavljenja oblasti in nasploh vmešavanja v moldavske notranje zadeve. | Foto: Guliverimage Predsednica Moldavije Maia Sandu je v preteklosti Moskvo že večkrat obtožila načrtovanja strmoglavljenja oblasti in nasploh vmešavanja v moldavske notranje zadeve. Foto: Guliverimage

Pri tem ni neposredno omenila nobene države, so se pa že pred volitvami pojavljala svarila pred vmešavanjem Rusije. Ta je danes pozvala Sandu, naj za to predstavi konkretne dokaze. "To so resne obtožbe. Če zaradi nekih kriminalnih skupin ni prejela glasov, mora predstaviti dokaze," je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.

Obenem je izrazil prepričanje, da so se na volitvah dogajale nepravilnosti, češ da veliko podatkov vzbuja vprašanja. "Priča smo povečanju števila glasov za Sandu in usmeritev proti Evropski uniji, ki ga je težko pojasniti," je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Sandu po vnovičen mandat v drugi krog

Istočasno z referendumom so namreč potekale predsedniške volitve, na katerih je Sandu sicer uspelo zmagati z 42 odstotki glasov. Za vnovičen mandat se bo morala v drugem krogu 3. novembra pomeriti z nekdanjim tožilcem Alexandrom Stoianoglujem, ki ga podpirajo proruski socialisti in je osvojil podporo 26 odstotkov volivcev, kar je več od pričakovanega.

Sandu je pozneje sporočila, da je njen tabor na referendumu in prvem krogu predsedniških volitev "pravično zmagal v nepravičnem boju".

"Zmagali smo v prvi bitki v težkem boju, ki bo odločal o prihodnosti naše države," je dejala in prebivalce Moldavije pozvala, naj se udeležijo drugega kroga predsedniških volitev prihodnji mesec. "Slišali smo vas. Vemo, da moramo storiti več v boju proti korupciji," je dodala.

Kišinjov je junija letos začel pristopna pogajanja z EU, obenem pa ima Rusija v Moldaviji, eni najrevnejših držav v Evropi, tradicionalno velik vpliv.

Von der Leyen pozdravila rezultat referenduma

Po svetu se vrstijo odzivi na nedeljsko glasovanje. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je rezultat referenduma pozdravila. Ob tem je opozorila na hibridne taktike Rusije. Izid referenduma je pozdravila tudi predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Odzvala pa sta se tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel in visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell.

"Čestitke prebivalcem Moldavije in vam, Maia Sandu. Spet vam je uspelo! Moldavija je kljub hibridnim taktikam Rusije pokazala, da je neodvisna, močna in si želi evropske prihodnosti," je v objavi na omrežju X zapisala von der Leyen.

Metsola je medtem prav tako na omrežju X čestitala Moldaviji, potem ko so njeni prebivalci na referendumu podprli približevanje EU.

"Bravo, Republika Moldavija! Hvala za vaš pogum. Hvala Maia Sandu. Vaše vodstvo in pogum sta spremenila tok zgodovine. Europa este Moldova. Moldova este Europa. Našo prihodnost bomo pisali skupaj," je še dodala.

"Pozdravljam proevropsko odločitev moldavskih državljanov na referendumu o EU kljub očitnemu zunanjemu vmešavanju. To je signal, ki potrjuje vašo zavezanost evropski poti in nadaljevanju potrebnih reform. EU je pripravljena podpreti Moldavijo in si prizadevati za zagotovitev naše skupne evropske prihodnosti," je Michel zapisal na omrežju X.

"Moldavske oblasti so uspešno izvedle volitve in ustavni referendum, čeprav so se soočile s hibridno vojno s strani Rusije. Zavezani smo, da bomo še naprej podpirali odpornost, varnost in demokracijo Moldavije na njeni poti do članstva v EU," pa je sporočil Borrell.

Bela hiša: Rusiji ni uspelo 

"Rusiji ni uspelo - kot kažejo rezultati, je moldavska demokracija močna," je dejal tiskovni predstavnik ameriškega Sveta za nacionalno varnost John Kirby, potem ko so Moldavci z izjemno majhno večino (okoli 50,4 odstotka) podprli približevanje EU oz. vpis članstva v EU kot strateškega cilja v ustavo.

Po besedah Kirbyja si je Moskva aktivno prizadevala spodkopati moldavske predsedniške volitve in evropsko integracijo nekdanje sovjetske republike. Dodal je še, da se lahko upravičeno pričakuje, da bo poskušala vplivati tudi na drugi krog volitev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ursula von der Leyen in Maia Sandu
Novice Dan odločitve: spopad med Brusljem in Moskvo
Evropska unija, Evropska komisija
Novice Ukrajina in Moldavija začenjata pogajanja o vstopu v EU
Maia Sandu
Novice To je država, ki je razpeta med Brusljem in Moskvo. Zdaj se bo morala odločiti.