Malijski predsednik Amadou Toumani Toure, ki ga je 22. marca odstavila vojska, je uradno odstopil s položaja, s čimer je odprl pot za ponovno vzpostavitev demokracije v tej afriški državi.
Vojaška hunta je v skladu z dogovorom z Gospodarsko skupnostjo zahodnoafriških držav (Ecowas) pristala, da bo dovolila ponovno vzpostavitev demokracije, ko bo Amadou Toumani Toure uradno odstopil. Dogovor predvideva tudi amnestijo za udeležence puča in takojšnjo odpravo sankcij Ecowasa.
Volitve naj bi se izvedle v roku 40 dni
Predsednik parlamenta Dioncounda Traore, ki se je že vrnil iz Burkine Faso, kjer je bil v času vojaškega udara, je v skladu s sporazumom postal začasni predsednik, ki mora pripraviti volitve, po možnosti v 40 dneh. Hkrati se bo moral ukvarjati tudi z uporom na severu države.
Tuaregi na severu Malija razglasili neodvisnost
Uporniški Tuaregi so namreč v petek razglasili neodvisnost na severu Malija, ki je ni zavrnila samo mednarodna skupnost, temveč tudi njihovi nekdanji zavezniki, islamistična milica.
Najhujša kriza v zgodovini države
Vojska se je za strmoglavljenje Toureja odločila, ker po njenem mnenju ni bil sposoben zatreti upora na severu države. Puč je Mali pahnil v najhujšo krizo v zgodovini države.