V Londonu stane najem stanovanja tudi dva milijona evrov na leto. Za superbogataše iz Rusije in Kitajske to ni nobena težava, številni Angleži pa se morajo iz svojih sosesk izseliti.
Če v Sloveniji cene stanovanj upadajo, pa je vse drugače v Veliki Britaniji, tam naraščajo. Ne samo nakup stanovanja, dražji je tudi najem.
Stanovanje, o katerem lahko večina Londončanov le sanja: šest spalnic s pripadajočimi kopalnicami, šest teras, pet dnevnih sob, dve kuhinji, fitnes in soba za masažo. Za stanovanje pri Hydeparku v središču britanske prestolnice, veliko 930 kvadratnih metrov, najemnina stane 60.730 evrov, in to na teden. To stanovanje ni izjema, tudi najemnine drugih razkošnih stanovanj so podobne, piše nemški Die Welt.
Prihajajo bogati Rusi, Kitajci in Arabci
V zadnjem obdobju so se najemnine v Veliki Britaniji močno zvišale. Vse več premožnih Rusov in Kitajcev, tudi bogatašev z Bližnjega vzhoda, prihaja v London, ta pa postaja zbirališče bogatašev. Ravno ti bogati tujci najemajo razkošna londonska stanovanja.
Veliko Britancev se raje odloči za nakup, kot da bi plačevali najemnino. V plačevanju najemnine vidijo kopnenje lastnega denarja, zato raje najamejo posojilo in ga nato odplačujejo vse življenje. Howard Archer, ekonomist pri IHS Global Insight, je dejal, da Britanci pravijo: "Moj dom je moj grad."
Vse manj Britancev ima v lasti nepremičnino
Delež lastnikov stanovanj je zato višji kot drugje po Evropi. Kot pravi Archer, je razmišljanje Britancev takšno: "Zakaj bi plačeval najemnino, če lahko dobim posojilo in imam tako nekaj v lasti?" Kljub temu se kriza kaže tudi tam. Če je imelo leta 2003 še 71 odstotkov Britancev svojo lastno nepremičnino, jih je bilo leta 2013 takšnih le še 62,5 odstotka.
Bogati tujci pa, nasprotno, stanovanj nočejo kupiti, vsaj ne takoj. To jim tudi omogoča, da hitro zamenjajo domovanje in se selijo iz ene prestižne londonske četrti v drugo. Večina bogatih tujcev v Londonu tudi preživi premalo časa, da bi se odločili za nakup nepremičnine.
Dvig najemnin iz Londona odganja domačine
Poleg tega jim to, da so le najemniki, ne kupci oziroma lastniki stanovanj, omogoča diskretnost. Najema stanovanja namreč v Veliki Britaniji – drugače je z nakupom – ni treba uradno prijaviti. Zato tudi ni natančnih podatkov, koliko superbogatašev najema stanovanje v Londonu.
Dvig najemnin pa odganja povprečne Britance, ti se vse bolj odločajo za selitev v kraje zunaj prestolnice. V povprečju najemnina v Londonu znaša 1.720 evrov na mesec, kar je dvakrat toliko kot drugod po Veliki Britaniji.