Torek, 12. 8. 2014, 13.10
8 let, 6 mesecev
Kje je socialno kapico pojedel državni volk
V času oblikovanja nove koalicije je ena od osrednjih tem postala t. i. socialna kapica oziroma uvedba zgornje meje za osnovo prispevka za socialno varnost. Za socialno kapico je najbolj zagreta NSi, najbolj proti so v SD, kjer so jo razglasili za bogataško kapico.
Socialno kapico uporablja večina držav EU in OECD, bodisi pri celotnih prispevkih bodisi pri prispevkih delodajalcev ali delojemalcev. Kot poudarja študija, je razlog v tem, da je nabor pravic, ki se financirajo iz obveznega socialnega zavarovanja, omejen, zato so omejena tudi vplačila.
V Sloveniji kapico že poznamo, in sicer pri zasebnikih (samostojnih podjetnikih, po domače obrtnikih) in (so)lastnikih podjetij, ki so v svojih podjetjih zaposleni.
Hkrati pa omejevanje lahko velja le za delojemalce (Irska, Madžarska, Švedska in Velika Britanija) oziroma ne velja za zdravstveno zavarovanje (Francija, Irska, Madžarska, Poljska in Švedska).
Po podatkih OECD za leto 2013 je v Avstriji socialna kapica pri 62.160 evrih. To pomeni, da se prispevki obračunajo samo od prvih 62.160 evrov dohodka, nad tem zneskom pa se plačuje samo še dohodnina, pri čemer najvišja mejna stopnja dohodnine znaša 50 odstotkov. Po podatkih avstrijskih statistikov je bila povprečna bruto plača v Avstriji leta 2012 25.373 evrov, povprečna neto plača pa 18.842 evrov.
V nekaterih državah je socialna kapica postavljena na mesečni ravni, in ne na letni ravni. Tako je na Japonskem mesečna zgornja meja 1,2 milijona jenov (8.400 evrov), v Grčiji pa 5.547 evrov.