Sreda,
2. 7. 2014,
14.46

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

nevesta Kitajska Vietnam

Sreda, 2. 7. 2014, 14.46

8 let, 7 mesecev

Kitajci v zakon s kupljenimi nevestami

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Mnoge ženske v Vietnamu, Severni Koreji, Laosu in Burmi živijo v strahu, da jih bodo sorodniki prodali za žene Kitajcem.

Ko je Kiab praznovala šestnajsti rojstni dan, ji je njen brat obljubil, da jo bo peljal na zabavo v turistično mesto v severni Vietnam. Odpeljal jo je res, a ne na zabavo, temveč prodat kitajski družini za nevesto.

Najstnici je po mesecu dni ujetništva pri svojem možu na Kitajskem uspelo pobegniti, piše britanski medij The Guardian. S pomočjo policije se je vrnila v Vietnam, kjer zdaj skupaj z ducatom drugih deklet živi v zavetišču za žrtve trgovine z ljudmi.

Manjka jim Kitajk, zato kupujejo Vietnamke Kiab je le ena izmed mnogih ranljivih deklet in žensk iz držav, ki mejijo na Kitajsko - Vietnama, Severne Koreje, Laosa, Kambodže in Burme, ki so prodane in prisiljene v poroko na Kitajskem.

Dejstvo je namreč, da se Kitajska zaradi politike enega otroka in pogostih splavov ženskih zarodkov spopada z največjo neuravnoteženostjo med spoloma, zato na milijone Kitajcev ne more najti kitajske neveste. Rešitev vidijo v nakupu neveste, za katero odštejejo nekaj manj kot štiri tisoč evrov.

Žrtve so večinoma dekleta, ki so izolirane v odročnih, gorskih krajih. Žalostno pa je, da jih večinoma prodajo bližnji sorodniki, prijatelji ali njihovi fantje, zato prave možnosti za zaščito nimajo.

Neveste ali prostitutke? Uradni podatki o trgovini z nevestami so skopi, kitajske oblasti problem bolj ali manj pometajo pod preprogo, na sistematično trgovino z nevestami pa že dlje časa opozarjajo organizacije za človekove pravice.

Te navajajo, da prodana dekleta pogosto v resnici pristanejo tudi v bordelih, a zaradi stigme spolnih delavcev pogosto navajajo, da so bile prisiljene v poroko.

Najtežje zaščititi dekleta, ki jih ogrožajo družinski člani V Vietnamu sicer organizacije za človekove pravice že sodelujejo z oblastmi in policijo, ko so problem vzele zelo resno. Vlada je že začela izobraževalne programe na obmejnem podeželju, s katerimi želijo mlade ženske opozoriti, naj ne zaupajo tujcem.

Bolj ali manj odprto pa ostaja vprašanje, kako zaščititi dekleta, ki so v nevarnosti, da jih prodajo bratje, strici ali prijatelji.